Spania s-a impus, miercuri, cu scorul de 29-13, în fața Argentinei, în primul meci al Campionatului Mondial de handbal feminin pe care îl găzduieşte.

CM Handbal feminin 2021Foto: ihf.info

La pauză, scorul a fost strâns, 11-10, iar în prima parte a reprizei a doua s-a înregistrat chiar și scorul de 12-12.

Gazdele s-au dezlănţuit apoi, au marcat 11 goluri la rând, înainte de a mai primi un gol, la 23-12, singurul până la final.

La Palacio de Deportes de Torrevieja din Alicante, cele mai bune marcatoare ale învingătoarelor au fost Alexandrina Cabral Barbosa şi Carmen Campos Costa, cu câte cinci reuşite. Elke Josselinne Karsten a marcat trei goluri, cele mai multe reușite din tabăra Argentinei.

Partida a făcut parte din Grupa H, în cadrul căreia se joacă, joi, al doilea meci, Austria - China, conform News.ro

România face parte din Grupa C, alături de Norvegia, Kazahtan şi Iran şi va juca primul meci cu Iranul, la 3 decembrie, de la ora 19.00, la Castello.

Începe Campionatul Mondial de handbal feminin - România, fără Cristina Neagu și cu un obiectiv modest