U BT Cluj, ​campioana României la baschet masculin, s-a impus miercuri, pe teren propriu, după două reprize de prelungiri, în fața formaţiei israeliene Hapoel Holon, scor 106-101 (37-46, 83-83, 94-94), în etapa a 4-a din grupa G a Basketball Champions League.

Principalii marcatori ai partidei au fost Stipanovic 29 puncte, pentru U BT Cluj, respectiv Misgav 19, pentru oaspeţi.

În cealaltă partidă a grupei, între Happy Casa Brindisi şi Darüşşafaka Basketbol, scor 82-73.

Anterior, U BT Cluj a obţinut următoarele rezultate în grupa G: 66-60 cu Darüşşafaka Basketbol, 76-71 cu Happy Casa Brindisi şi 68-78 cu Hapoel Holon.

După patru runde, clujenii se află pe primul loc în grupă, cu 7 puncte.

În runda următoare, U BT Cluj va evolua pe teren propriu, cu Happy Casa Brindisi, în 15 decembrie. Până atunci se va juca şi restanţa din etapa a 2-a, dintre Darüşşafaka Basketbol şi Hapoel Holon.

U BT Cluj evoluează în premieră în grupele BCL, la a patra încercare de a trece de preliminarii. Ei au câştigat turneul preliminar al competiţiei din acest sezon, în septembrie, la Peristeri, informează News.ro.