Arcada Galaţi, campioana României la volei masculin, a ratat miercuri, în deplasare, calificarea în turul secund al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă în manşa a doua din primul tur al competiţiei, de formaţia cehă CEZ Karlovarsko, scor 3-2. A fost nevoie de "setul de aur" pentru departajare.

Scorul pe seturi a fost, după 127 minute de joc, 25-19, 22-25, 32-30, 22-25, 15-9, astfel că gazdele au egalat la general, după victoria din tur a Arcadei Galaţi cu acelaşi scor, 3-2.

Ca urmare, s-a disputat "set de aur" pentru stabilirea învingătoarei per dublă manşă, iar echipa cehă s-a impus cu scorul de 15-10 şi s-a calificat în turul secund al Ligii Campionilor.

În preliminarii sunt angrenate 17 echipe şi doar două vor face pasul spre grupe, unde sunt deja calificate 18 echipe.

Cele 15 formaţii eliminate în preliminarii, între care şi Arcada Galaţi, au drept de joc în Cupa CEV, informează News.ro.