JO 2020: Surpriza zilei la baschet masculin - Selecționata SUA, învinsă de Franța

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 25 iulie 2021, 18:52 Sport | Teamball

SUA, infrangere surprinzatoare cu Franta la baschet
Surpriza zilei la Jocurile Olimpice de la Tokyo a fost oferită de naționala de baschet masculin a Franței. Echipa pregătită de Vincent Collet s-a impus în fața reprezentativei Statelor Unite ale Americii, scor 83-76, în Grupa A.

Învinși în această vară de Nigeria (87-90) și de Australia (83-91), americanii au debutat cu stângul la turneul olimpic. Aceștia s-au distanțat de mai multe ori la 10 puncte, au condus cu 74-67 în ultimul sfert, dar au avut probleme mari la finalizare în ultimele minute și naționala "Cocoșului Galic" a obținut o mare victorie.

Reprezentativa SUA câștigase ultimele 25 de partide disputate la Jocurile Olimpice, ultima înfrângere datând din 2004.

În celălalt meci din Grupa A, Cehia a trecut de Iran, scor 84-78.