Nationala Romaniei a debutat cu dreptul la turneul preolimpic de polo pe apa de la Oradea cu o victorie impotriva Slovaciei, scor 7-6.

Slovacii au avut initiativa in debutul meciului, conducand cu 1-0 si 2-1, dar la prima pauza scorul era egal: 2-2. Romania a luat conducerea pentru prima data in minutul 10, dupa golul lui Iosep, insa echilibrul s-a pastrat si la sfarsitul partii secunde, incheiata cu 4-4 pe tabela de marcaj.

Slovacii au preluat din nou conducerea, in debutul partii a treia, dar Iosep a restabilit egalitatea cu al treilea sau gol al serii. Acelasi Iosep a marcat pentru 6-5 in sfertul patru, cu trei minute inainte de final, dar adversarii tricolorilor au fost condusi pentru un singur minut, egaland la sase intr-un final de infarct.

Cosmin Radu a adus in cele din urma victoria Romaniei, iar portarul Nenciu Bertini a reusit sa blocheze perfect in secundele finale, consfintind victoria tricolorilor: 7-6.

Echipa nationala a Romaniei va avea intalni in continuare Rusia (3 martie), Brazilia (4 martie), Grecia (5 martie) si Kazahstan (6 martie), toate meciurile in faza grupelor. Prima clasata promoveaza direct in semifinale, iar ocupantele pozitiilor doi si trei merg in sferturi. Trupa lui Vlad Hagiu ar putea fi singura nationala masculina prezenta la Olimpiada de la Beijing din vara, dar pentru asta trebuie sa se califice in semifinalele turneului oradean.