Echipa de volei feminin Alba Blaj a fost învinsă și în a doua manșă a finalei Challenge Cup de către Sistem9 Yeşilyurt Istanbul, scor 3-0. În tur, turcoaicele s-au impus cu același scor în deplasare.

Returul s-a desfășurat în Turcia, iar formația Sistem9 Yeşilyurt Istanbul s-a impus fără probleme și a câștigat trofeul Challenge Cup. Scorul pe seturi a fost 25-17, 25-17, 25-12.

În turul jucat la Târgu Mureș, Alba Blaj a pierdut cu același scor în fața turcoaicelor. Singura șansă a echipei noastre ar fi fost să învingă cu 3-0 sau 3-1 și apoi să se impună în „setul de aur”.

La echipa Yeşilyurt Istanbul joacă și o româncă, Alexia Căruţaşu.

De cinci ori campioană a României și de trei câștigătoare a Cupei României, CSM Volei Alba Blaj mai disputase două finale europene: finala Ligii Campionilor (2018) și finala Cupei CEV (2019).

Din cauza situației create de pandemia de coronavirus, campioana României a decis să se înscrie în Cupa Challenge, cu obiectivul de a aduce prima cupă europeană la Blaj.