VIDEO Rugby: Scoția, primul succes în deplasare contra Angliei din 1983

de Red. Sport     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2021, 9:30 Sport | Teamball

Scotia si gustul redescoperit al victoriei pe terenul Angliei
Echipa de rugby a Scoţiei a obţinut prima sa victorie în deplasare în faţa Angliei din 1983, impunându-se sâmbătă la Londra, pe Twickenham, cu scorul de 11-6 (8-6), în prima etapă a Turneului celor Şase Naţiuni.

Diferenţa a fost făcută de eseul reuşit în minutul 29 de aripa Duhan van der Merwe, jucător născut în Africa de Sud, notează AFP.

Oaspeţii au transformat două lovituri de pedeapsă, prin Finn Russell, în minutele 6 şi 49. Punctele Angliei au venit după două lovituri de pedeapsă, fructificate de Owen Farrell (34, 39).

Tot sâmbătă, în primul meci din noua ediţie a Six Nations, Franţa a surclasat Italia cu 50-10, pe Stadio Olimpico din Roma.

În cadrul primei etape, duminică are loc meciul Ţara Galilor - Irlanda, la Cardiff, transmite Agerpres.