Campioana mondială en-titre la handbal masculin, Danemarca, s-a calificat greu, după patru reprize de prelungiri şi aruncări de la 7 metri, în semifinalele actualei ediţii a competiţiei, după ce a eliminat, în sferturile de finală, chiar gazda turneului final, Egipt.

Danemarca, in semifinalele CM de handbal masculinFoto: handballegypt2021.com

Danezii s-au impus cu scorul de 39-38, după ce au condus şi la pauză, cu 16-13, însă la finalul timpului regulamentar de joc, tabela arăta egalitatea, 28-28, astfel că au urmat două reprize de prelungiri. Egiptenii au egalat din 7 metri la finalul acestora, 34-34, şi au urmat încă două reprize de prelungiri, încheiate tot cu egal, 35-35. În total, 80 de minute efective de joc şi au urmat aruncări de la 7 metri, care le-au surâs nordicilor, potrivit News.ro.

Portarul danez Niklas Landin a fost cel mai bun jucător al partidei.​

Sferturile de finală:​

Danemarca vs Egipt 39-38 (după aruncări de la 7 metri)

Locurile 29-30

Maroc vs Angola 30-29 (după aruncări de la 7 metri)

Locurile 31-32

Coreea de Sud vs Capul Verde 10-0 (la masa verde).

CM din Egipt este primul care se desfăşoară cu 32 de echipe la start, iar meciurile vor avea loc în patru oraşe, însă fără spectatori, din motive pandemice. România nu se află printre participante.