Reprezentativa Qatarului s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Egipt, după ce a reușit o revenire spectaculoasă în fața Argentinei (a recuperat o diferență de 7 goluri) și a obținut poziția secundă în Grupa Principală 2 (a fost ajutată și de victoria liderului Danemarca în fața Croației). În aceeași fază a competiției s-au calificat și selecționatele Spaniei și Ungariei (Grupa Principală 1).

CM de Handbal masculin 2021Foto: ihf.info

Condusă cu 11-4 după un început foarte bun al argentinienilor, selecționata Qatarului a recuperat șase goluri până la pauză (13-12) și s-a impus după o repriză secundă echilibrată: a preluat conducerea la 21-20 și nu a mai cedat-o până la final - 26-25.

Partidele din sferturi se vor disputa în 27 ianuarie, urmate de semifinale, în 29 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 31 ianuarie.​

Grupa 1

DR Congo vs Capul Verde 10-0 (la masa verde)

Coreea de Sud vs Capul Verde.

CM din Egipt este primul care se desfăşoară cu 32 de echipe la start, iar meciurile vor avea loc în patru oraşe, însă fără spectatori, din motive pandemice. România nu se află printre participante.