Echipa națională de handbal feminin a Norvegiei a devenit campioană europeană pentru a opta oară, după ce s-a impus în finală, scor 22-20, în fața reprezentativei Franței. Fetele pregătite de Olivier Krumbholz au condus cu 19-18 (după ce au recuperat un deficit de cinci goluri - 10-15), însă scandinavele antrenate de Thorir Hergeirsson au fost mai calme în finalul partidei și au obținut victoria.

Norvegia a castigat Campionatul European de handbal femininFoto: ehf-euro.com/ Uros Hocevar / kolektiff
  • Norvegia are opt titluri europene în palmares: 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016 și 2020.
  • Norvegia a câștigat toate partidele disputate la acest Campionat European: 35-22 vs Polonia, 42-23 vs Germania, 28-20 vs România, 32-25 vs Olanda, 36-25 vs Croația, 32-21 vs Ungaria, 27-24 vs Danemarca și 22-20 vs Franța.

Posesie: 52%-48%

Cele mai bune marcatoare de la învingătoare au fost Stine Skogrand, Nora Mork și Veronica Kristiansen, toate cu câte patru goluri. De cealaltă parte, Pauletta Foppa a înscris de cinci ori.

Rezumatul finalei dintre Norvegia și Franța:

Desfășurarea finalei dintre Franța și Norvegia:

Min 60 (20-22): Niakate egalează cu o aruncare de pe picioare (18-18). Kristiansen trimite în bară, Franța se apără din ce în ce mai bine. Darleux a parat 7 din 10 aruncări. Reistad aruncă peste poartă. Foppa se luptă cu întreaga apărare scandinavă și obține o aruncare de la 7 metri. Zaadi o învinge pe Solberg și Franța conduce (19-18, minutul 54). Nora Mork își asumă responsabilitatea și egalează cu o aruncare în vinclu (19-19). Reistad se revanșează și o readuce pe Norvegia în avantaj (20-19). Solberg parează aruncarea lui Nze Minko. Cu patru minute rămase de jucat, Zaadi este eliminată. Franța pleacă pe contraatac și egalează în inferioritate numerică prin Nze Minko (20-20). Mork pătrunde și marchează (21-20). Franțuzoaicele pasează prea mult și pierd atacul. Sanna Solberg înscrie din extremă un gol care se poate dovedi a fi decisiv (22-20). Franța ratează atacul și Norvegia este tot mai aproape de aurul european. Mork aruncă peste poartă, dar Darleux pasează prea puternic. Aune obține o aruncare de la 7 metri. Darleux parează aruncarea lui Mork, dar Norvegia se impune.

Min 50 (17-18): Darleux a parat 5 din 7 aruncări (7 minute fără gol pentru Norvegia). Zaadi lovește bara. Franța mai scapă de un atac al norvegiencelor, dar Valentini se grăbește și ratează o oportunitate bună. Lacrabere înscrie de la 7 metri, Franța se apropie la un singur gol (16-15). Niakate forțează, o faultează clar pe Skogran și ratează șansa egalării. Mork obține o aruncare de la 7 metri, Skogrand o transformă (17-15). Reistad este eliminată din nou. Solberg parează incredibil aruncarea lui Flippes. Darleux nu se lasă mai prejos, apără și ea. Niakate pătrunde, se înalță și marchează (17-16). Lacrabere obține o aruncare de la 7 metri în minutul 49, Lunde intră pentru prima oară în poarta Norvegiei, dar Zaadi înscrie și Franța egalează (17-17). Skogrand le readuce pe scandinave în avantaj.

Min 40 (14-16): Repriza începe spectaculos. Darleux și Solberg au câte o paradă, Foppa îi fură mingea lui Oftedal, dar lovește bara. La următorul atac, Mork ratează singură cu portarul. Darleux mai apără o dată, încearcă o pasă peste apărarea Norvegiei, dar aruncă prea puternic. Minuni în cele două porți: Darleux și Solberg sunt vedetele primelor patru minute din repriza secundă. Aune sparge gheața, Sercien răspunde (15-11). Cele două echipe înscriu câte un gol (16-12). Ratări incredibile de ambele părți. Foppa reduce din diferență (16-13). Darleux mai parează o dată, franțuzoaicele pornesc pe contraatac, marchează și obțin o eliminare.

Distanță totală alegată în prima repriză: Franța - 16.8 km, Norvegia - 16.7 km

Cele două echipe au pasat aproape la fel de mult (370-366 în favoarea Norvegiei), iar posesia este egală.

Norvegia a aruncat mai puțin la poartă (22-24), dar a fost mult mai eficientă.

Min 30 (10-14): Erori tot mai multe în atacul Franței, Norvegia se desprinde (10-6, gol Herrem). Norvegia ratează un contraatac, dar franțuzoaicele nu profită și Kouyate forțează în atac. Reistad înscrie cu o aruncare printre picioarele lui Leynaud (11-6). Extrema Flippes surprinde, vine în poziție centrală și oprește seceta (11-7). Leynaud apără o aruncare de la 7 metri. Spiritele se încing: Foppa și Leynaud au discuții aprinse cu Mork. Oftedal trece prin apărarea adversă și înscrie (12-7). Foppa marchează al patrulea său gol (12-8). Cele două echipe mai înscriu câte două goluri, diferența rămâne de patru goluri în favoarea scandinavelor.

Min 20 (6-9): În minutul 12, Norvegia a trecut pentru prima oară în avantaj (5-4), după un gol al Norei Mork. Poarta scandinavelor merge din ce în ce mai bine, Norvegia înscrie cinci goluri consecutive (7-4). Leynaud nu se lasă mai prejos, are câteva parade consecutive și Franța rămăne în meci (7-6). Parade incredibile de ambele părți: Solberg scoate cu piciorul (8/14 pentru Silje). Mork mai înscrie o dată, de această dată de la 7 metri (9-6).

Min 10 (4-4): Ambele echipe au ratat primul atac, iar Foppa a înscris primele goluri ale partidei (2-0). Solberg a avut câteva parade și Norvega a egalat (2-2). După câteva erori în atacul scandinavelor, Franța a reușit din nou să se desprindă (4-2). Franțuzoaicele s-au apărat foarte bine în inferioritate numerică, însă Norvegia a reușit să revină (4-4).