​Franţa şi Rusia, finalistele ediţiei precedente, au terminat la egalitate, 28-28 (16-19), vineri, la Herning, într-un meci din prima grupă principală a Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2020 din Danemarca.

Handbal - Remiza intre Franta si RusiaFoto: Bo Amstrup / AFP / Profimedia

Vicecampioana continentală Rusia a reuşit egalarea cu şase secunde înainte de final, printr-un gol marcat de Fomina.

Rusia, antrenată de spaniolul Ambros Martin, fost selecţioner al României, a început mai bine partida în care ambele echipe veneau după serii de trei victorii. Rusia a avut 12-7, 14-9 şi 16-11 în prima repriză, dar la pauză avantajul a fost de doar trei goluri, 19-16 în favoarea campioanei olimpice.

Campioana europeană Franţa a reuşit egalarea în min. 44, 23-23, iar două minute mai târziu trecea în avantaj. Până la final, cele două echipe au mers cap la cap şi nu au reuşit să încline balanţa.

Estelle Nze Minko şi Oceane Sercien Ugolin au marcat câte 5 goluri pentru echipa pregătită de Olivier Krumbholz, iar Orlane Kanor şi Alexandra Lacrabere au reuşit câte 4. De la rusoaice s-au remarcat Iulia Managarova, Vladlena Bobrovnikova şi Antonina Skorobogatcenko, 5 goluri fiecare.

Rezumat Franța vs Rusia:

În alt meci, echipa gazdă, Danemarca, a trecut de Suedia cu 24-22 (13-12).

Mette Tranborg a marcat 6 goluri pentru daneze, Anne Mette Hansen a reuşit 5, iar Mia Rej Bidstrup 4. De la suedeze s-au evidenţiat Kristin Throleifsdottir, cu 4 goluri, Jamina Roberts, Emma Rask, Isabelle Gullden, Emma Lindqvist, câte 3, relatează Agerpres.