Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a fost învinsă joi, pe teren propriu, de formaţia rusă Rostov-Don, scor 27-22 (16-10), în meci restant din etapa a III-a a grupei A. Neagu a marcat 11 goluri, însă nu a fost de ajuns. CSM, cu 11 puncte, încheie anul pe locul 2 în grupa A, al cărei lider este Rostov-Don, potrivit News.ro.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 11 goluri, pentru CSM, respectiv Vyahireva 5, pentru Rostov.

Ultimul meci programat în acest an pentru CSM Bucureşti, cu SG BBM Bietigheim, din 22 noiembrie, a fost amânat de EHF din motive pandemice. Situaţia este similară şi pentru SCM Râmnicu Vâlcea, care urma să joace cu Borussia Dortmund la finalul săptămânii. Ambele echipe germane sunt în carantină.

În grupa A, CSM Bucureşti a obţinut următoarele rezultate: 31-26 cu Metz, 30-29 cu Team Esbjerg, 25-30 cu Vipers, 25-19 cu FTC Budapesta, 33-22 cu SG BBM Bietigheim, 25-23 şi 22-22 cu Krim Ljubljana.

Meciurile din grupe se întrerup datorită participării echipelor naţionale la Campionatul European din Danemarca (3-20 decembrie) şi se vor relua în luna ianuarie.

Apoi, se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost acceptată direct în Liga Campionilor, iar CSM Bucureşti a primit wild-card.