​SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă fără drept de apel de formaţia maghiară Gyori Audi ETO KC, cu 38-31 (15-17), sâmbătă seara, în deplasare, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin, informează Agerpres.

Echipa vâlceană a făcut o primă repriză de excepţie şi a intrat la pauză în avantaj, dar în partea secundă a cedat şi a primit 23 de goluri, marcând doar 14.

SCM nu a fost condusă niciodată în prima repriză şi a avut pe tabelă la un moment dat un avantaj de patru goluri, 11-7, 12-8, iar la pauză a condus cu 17-15.

Gyor, deţinătoarea trofeului, a avut nevoie de doar patru minute din repriza a doua pentru a prelua conducerea (19-18). Avantajul echipei gazdă a crescut constant şi a ajuns chiar la zece goluri, 33-23, 36-26, câştigând în cele din urmă cu 38-31.

Pentru echipa pregătită de Florentin Pera au marcat Mireya Gonzalez 8 goluri, Asma Elghaoui 6, Kristina Liscevic 3, Evgenija Minevskaja 3, Ann Grete Norgaard 3, Zeljka Nikolic 2, Marta Lopez 2, Jelena Trifunovic 2, Maren Aardahl 1, Cristina Florica 1.

Golurile echipei din Gyor au fost înscrise de Estelle Nze Minko 10, Viktoria Lukacs 8, Veronica Kristiansen 6, Anita Gorbicz 4, Kari Brattset Dale 3, Csenge Reka Fodor 2, Anne Mette Hansen 2, Stine Oftedal 2, Eduarda Amorim 1.

Au arbitrat ucrainenii Valeri Rojkov şi Anatoli Novikov, iar delegat EHF a fost ungurul Peter Eles.

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit a patra înfrângere în grupă, în tot atâtea partide jucate. Echipa vâlceană are şi un meci amânat.

Duminică vor avea loc partidele Podravka Vegeta Koprivnica - Odense Handbold, Brest Bretagne Handball - ŢSKA Moscova şi BV Borussia 09 Dortmund - Buducnost Podgorica.

Gyori Audi ETO KC ocupă primul loc în clasament, cu 8 puncte (5 jocuri), urmată de ŢSKA, 7 p (4 j), Brest Bretagne Handball, 6 p (4 j), Odense Handbold, 6 p (4 j), Podravka Vegeta, 2 p (3 j), BV Borussia 09 Dortmund, 2 p (4 j), Buducnost, 1 p (4 j), SCM Ramnicu Vâlcea, 0 p (4 j).

În etapa următoare, pe 24 octombrie, SCM Râmnicu Vâlcea va juca acasă cu BV Borussia 09 Dortmund.