Tara Galilor a reusit a treia victorie consecutiva in Turneul celor sase natiuni, dupa succesul categoric in fata Italiei, 47-8, pe stadionul Millennium din Cardiff. Omul meciului a fost Lee Byrne, autorul a doua eseuri, cate unul in fiecare repriza, Shane Williams a culcat si el balonul in terenul de tinta italian de doua ori, iar Tom Shanklin a semnat al cincilea eseu al gazdelor.

Stephen Jones a transformat doua lovituri de penalitate in primele 11 minute, dar eseul lui Castrogiovani din minutul 12 readucea Italia la un singur punct in urma gazdelor. In minutul 28, Byrne reusea primul eseu al gazdelor care intrau la cabine cu un avans mic, 13-8, dupa ce Marcato inscria dintr-o lovitura de penalitate in prelungiri.

Partea secunda a curs intr-un singur sens, galezii dezlantuindu-se, iar pe langa cele patru eseuri reusite, au mai punctat si din doua penaltiuri ale aceluiasi Jones.

Dupa acest succes, Tara Galilor s-a instalat pe prima pozitie in clasamentul competitiei si viseaza deja la detronarea Frantei, castigatoarea ultimelor doua editii ale turneului.