Echipa de baschet masculin U BT Cluj a ratat miercuri, în deplasare, calificarea în semifinalele FIBA Europe Cup, după ce a fost învinsă de formaţia germană Medi Bayreuth, cu scorul de 100-87 (46-48), în manşa retur din sferturile competiţiei, scrie News.ro.

FIBA Europe CupFoto: fiba.com

Principalii marcatori ai partidei au fost Seiferth 15 puncte, pentru gazde, respectiv Peak 23, pentru U BT Cluj, în faţa unor tribune goale, pentru că disputa a avut loc fără spectatori, în urma deciziei autorităţilor germane privind răspândirea virusului Covid-19.

În tur, U BT Cluj s-a impus cu scorul de 83-82, diferenţă insuficientă pentru calificarea mai departe.

Medi va juca în semifinale cu învingătoarea din disputa Pinar Karsiyaka – BC Kiev.

U BT Cluj s-a calificat în sferturi după ce a încheiat grupa J, din faza a doua a competiţiei, pe locul secund. Cealaltă reprezentantă a României în FIBA Europe Cup, campioana en-titre CSM Oradea, a ratat calificarea mai departe din aceeaşi grupă.

Celelalte confruntări din sferturile de finală, fază în care s-au calificat primele două clasate din fiecare grupă, sunt: Ventspils – Bahcesehir, Tsmoki Minsk – Bakken Bears, Pinar Karsiyaka – BC Kiev.