​Liga Campionilor (handbal f): Gyor vs SCM Râmnicu Vâlcea 35-29, în ultimul meci din grupa II

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2020, 18:54 Sport | Teamball

SCM Ramnicu Valcea
​Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de deţinătoarea trofeului, Gyor ETO, scor 35-29 (20-15), în ultimul meci din grupa principală II a Ligii Campionilor. Ambele echipe vor juca în sferturile de finală ale competiţiei, informează News.ro.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Oftedal 6 goluri, pentru Gyor, respectiv Norgaard 5, Liscevici 5, Badea 5 reuşite, pentru SCM.

În urma rezultatului, Gyor încheie grupa neînvinsă, lider, cu 19 puncte, iar SCM Râmnicu Vâlcea pe locul 4, cu 7 puncte, ambele urmând a evolua în sferturile de finală, fază în care campioana României ajunge în premieră şi va întâlni prima clasată din grupa I.

Sâmbătă se mai joacă meciul dintre Krim – Budunost, iar duminică cel dintre Savehof – Brest.

În grupa principală I joacă şi formaţia CSM Bucureşti, calificată şi ea în sferturi.

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.

1891 vizualizari

Au fost 10 meciuri in grupa (Sâmbătă, 7 martie 2020, 21:42)

Bazil [utilizator]

dar voi prezentati numai 6 din ele: Rezultatele anterioare ale campioanei României în grupa II: 31-16 şi 28-28 cu Krim Ljubljana, 23-17 şi 28-20 cu IK Savehof şi 20-29 cu Gyor. + infrangerea de azi.