Los Angeles Lakers a obținut o victorie importantă în ceea ce ar putea reprezenta o avanpremieră pentru finala NBA. Sub conducerea lui LeBron James, Los Angeles Lakers (liderul Conferinței de Vest) s-a impus, scor 113-103, împotriva echipei Milwaukee Bucks (liderul Conferinței de Est). În urma acestui rezultat, Lakers și-au asigurat prezența în play-off.

NBA, logoFoto: nba.com

După o primă repriză foarte echilibrată (48-48 la pauză), Lakers s-a distanțat în sfertul al treilea (a fost 39-28) și nu a mai putut fi prinsă din urmă în ultimul sfert al confruntării.

LeBron James a strălucit din nou pentru Lakers și a reușit 37 de puncte, opt pase decisive și opt recuperări. LeBron a fost ajutat de colegul său Anthony Davis care a terminat partida cu 30 de puncte (10 obținute în ultimul sfert).

De cealaltă parte, Giannis Antetokounmpo a înscris 32 de puncte, a oferit șase pase decisive și a avut 11 recuperări.