​Los Angeles Lakers și Denver Nuggets (locul 1 și locul 3 din Vest) au câștigat meciurile pe care le-au disputat luni în NBA. LeBron James a făcut uitată înfrângerea din partida trecută, Lakers trecând cu 122-114 de New Orleans Pelicans. Nuggets a învins-o pe Toronto Raptors (locul 2 din Est).

NBA, logoFoto: nba.com

Lakers nu a avut un început neapărat prea bun de meci, Pelicans conducând cu două puncte avans după primele trei sferturi. A fost nevoie de o mărire a vitezei pe final de meci pentru ca LeBron și compania să se impună în "Smoothie King Center" din New Orleans.

Derbiul zilei s-a jucat între Denver Nuggets și Toronto Raptors. S-au duelat locul 3 din Vest și locul 2 din Est.

Gazdele din "Pepsi Center" au avut câștig de cauză, diferența făcându-se în ultimul sfert, unul câștigat de Nuggets cu 33-22. A fost 133-118 pentru Denver, formația care a ajuns la 41 de victorii în sezonul regulat.

Rezumatul partidei dintre Pelicans și Lakers.

Rezumatul partidei dintre Nuggets și Raptors.