CSM Bucureşti a învins formaţia norvegiană Vipers Kristiansand cu scorul de 25-23 (11-12), sâmbătă, în deplasare, în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin, informează Agerpres.

CSMB a reuşit a doua sa victorie consecutivă în grupa principală, după o primă repriză în care a fost condusă la cinci goluri, cu 9-4 şi 11-5. În min. 52, scorul era 22-18 pentru Vipers, dar vicecampioana României a avut un final remarcabil, reuşind opt goluri şi primind doar unul până la final.

Cristina Neagu a făcut din nou un joc de senzaţie, marcând 14 goluri pentru al doilea meci consecutiv. Pentru CSMB au mai înscris Andrea Lekic 3, Itana Grbic 3, Elizabeth Omoregie 2, Dragana Cvijic 2, Crina Pintea 1.

Pentru Vipers au punctat Marta Tomac 6 goluri, Vilde Kaurin Jonassen 5, Malin Aun 5, Sunniva Amalie Naes Andersen 3, Hanna Maria Yttereng 2, Henny Ella Reistad 1.

Au arbitrat cehii Jiri Opava şi Pavel Valek, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand (Ferry) Van der Helm.

Metz Handball este prima în clasament, cu 8 puncte, urmată de Team Esbjerg, 8 puncte, Rostov pe Don, 7 puncte, CSM Bucureşti, 7 puncte, Vipers Kristiansand, 5 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 3 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturi.

Sâmbătă mai are loc şi meciul FTC-Rail Cargo Hungaria - Rostov pe Don, iar duminică se joacă partida Metz Handball - Team Esbjerg.

În etapa următoare vor avea loc partidele CSM Bucureşti - FTC-Rail Cargo Hungaria (21 februarie), Rostov - Metz Handball (22 februarie) şi Team Esbjerg - Vipers Kristiansand (23 februarie).