Kelly Oubre Jr. a reușit cea mai bună partidă a carierei (39 de puncte, 9 recuperări) și le-a adus victoria celor de la Phoenix Suns, scor 127-91, în fața lui Houston Rockets. Washington Wizards a trecut de Dallas Mavericks în cel mai echilibrat meci al serii, în timp ce Damian Lillard (Portland Trail Blazers) nu a putut-o opri de unul singur pe Utah Jazz.

NBA, logoFoto: nba.com

James Harden a fost din nou cel mai bun jucător pentru Rockets (32 puncte, 2 recuperări și 5 assist-uri), însă Oubre a fost ajutat și de Devin Booker (33 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive), iar Suns au dominat partida din Talking Stick Resort Arena (Phoenix), în fața a 17.043 de fani.

Cele 42 de puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive reușite de Damian Lillard nu au fost suficiente pentru o victorie a celor de la Trail Blazers în fața echipei Utah Jazz. Formația clasată pe locul 4 în Conferința de Vest a practicat un joc mai bun de echipă și s-a impus cu 117-114, chiar dacă la pauza dintre reprize era condusă cu 14 puncte.