​Naţionala masculină de handbal a României învins echipa Italiei, cu scorul de 29-24 (13-12), duminică, în ultimul său meci din Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021, la Benevento (Italia), potrivit Agerpres.

CM Handbal masculin 2021Foto: Facebook - Egypt 2021 Men's Handball World Championship

Tricolorii, care erau deja calificaţi în faza a doua a preliminariilor, au intrat la pauză cu un avantaj de un gol, 13-12, după o primă repriză pe care au controlat-o, dar în care nu au reuşit să se desprindă pe tabelă.

În partea a doua, România a condus şi la şapte goluri, iar în cele din urmă s-a impus cu 29-24.

În alt meci, Kosovo a învins Georgia cu 30-21.

România a ocupat primul loc în clasamentul final, cu 6 puncte, urmată de Kosovo, 3 puncte, Georgia, 2 puncte, Italia, 1 punct. Doar prima clasată s-a calificat în faza următoare.

România a învins Georgia cu 29-24, Kosovo cu 32-21 şi Italia cu 29-24.