Naţionala masculină de handbal a României a învins fără probleme Kosovo, cu scorul de 32-21 (15-7), sâmbătă, în Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021, la Benevento (Italia), potrivit Agerpres.

CM Handbal masculin 2021Foto: Facebook - Egypt 2021 Men's Handball World Championship

Tricolorii au avut o primă repriză foarte bună, intrând la pauză cu un avantaj de opt goluri (15-7), iar diferenţa de pe tabelă a crescut şi în partea secundă, România câştigând la 11 goluri, cu 32-21.

Meciul a fost arbitrat de olandezii Ruud şi Paul Geraets, iar delegaţi EHF au fost bosniacul Vladimir Jovic şi grecul Ioannis Meimaridis.

Sâmbătă are loc şi partida Italia - Georgia.

România ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Italia, 1 punct, Kosovo, 1 punct, Georgia, 0 puncte. Prima clasată se califică în faza a doua a preliminariilor.

Duminică sunt programate ultimele două partide, Kosovo - Georgia (17:00) şi Italia - România (19:00).