Cu un LeBron James aflat într-o zi mare, Los Angeles Lakers a reușit să câștige meciul disputat în Staples Center cu Detroit Pistons (106-99). Cu 21 de puncte, 14 recuperări și 11 pase decisive, "King James" a ridicat asistența în picioare în mai multe rânduri.

NBA, logoFoto: nba.com

În Staples Center, Detroit și-a vândut scump pielea, fiind nevoie de un ultim sfert foarte bun al gazdelor pentru ca Lakers să se impună în cele din urmă pe tabelă.

Derrick Rose (Pistons) a fost cel mai bun marcator al partidei (28 de puncte, 3 recuperări și 5 pase decisive), dar vedetele au fost altele: Anthony Davis (24 de puncte, 11 recuperări și două pase decisive) și mai ales LeBron James (21 de puncte, 14 recuperări și 11 pase decisive).

"King James" a reușit să încânte asistența cu unele execuții spectaculoase în cele 35 de minute cât a evoluat. În Staples Center au fost 18.997 de spectatori.

Succesul îi face pe cei de la Lakers să ajungă la cota 29 de victorii în sezonul regulat (7 înfrângeri), performanță cu care domină clasamentul Conferinței de Vest.

Aici poți urmări un rezumat al partidei dintre Lakers și Pistons.