Cupa României (baschet m): Victorii pentru U BT Cluj și Steaua București, în manșa tur din sferturile competiției

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 22:10 Sport | Teamball

Victorie pentru U BT Cluj, in sferturile Cupei Romaniei la baschet masculin
Echipa de baschet masculin U BT Cluj și Steaua București au învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţiile CSU Sibiu, respectiv Dinamo București, în manşa tur din sferturile de finală ale Cupei României. CSU Sibiu deţine trofeul.

U BT Cluj s-a impus cu 83-64 (43-34), iar principalii marcatori ai meciului, la care au asistat peste 3.500 de spectatori, au fost Planinic 17 puncte, pentru gazde, respectiv Philmore 24, pentru CSU Sibiu.

Steaua a câștigat cu 83-78 (42-48) derbiul cu Dinamo, după ce a făcut o repriză secundă mult mai bună.

În sferturi se vor mai duela SCM Timişoara – BCMU Piteşti (duminică) şi CSM Oradea – SCM Craiova (luni).

Meciurile retur sunt programate în 8 şi 15 ianuarie.

Echipele câştigătoare din dubla manşă se vor califica la Turneul Final Four al competiţiei.

În 2019, Cupa României a fost câştigată de echipa CSU Sibiu.