Dallas Mavericks a câștigat meciul jucat în "American Airlines Center" contra celor de la San Antonio, gazdele impunându-se cu 102-98. Sacramento Kings și Minnesota Timberwolves au putut fi despărțite numai după prelungiri, oaspeții trecând dramatic cu 105-104 în "Golden 1 Center" din Sacramento.

NBA, logoFoto: nba.com

Luka Doncic a fost eroul celor de la Dallas. Cu 24 de puncte marcate, 10 recuperări și 8 pase decisive, jucătorul din Slovenia (2,01 metri) a fost MVP-ul partidei.

Cu toate că a pierdut două sferturi (inclusiv pe ultimul), Mavericks s-a impus grație diferenței acumulate în al doilea sfert (32-23).

Tribunele au fost pline în American Airlines Center, 20.427 de spectatori participând la succesul celor de la Dallas.

În urma acestei victorii, Mavericks se află la borna 20 de victorii și 10 înfrângeri, linie de clasament care îi permite să se afle pe locul 5 în ierarhia Conferinței de Vest.