CM Handbal feminin

Crina Pintea: Noi, ”proastele astea, ruşinea ţării”, avem posibilitatea să jucăm la turneul preolimpic

de Red. Sport     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:42 Sport | Teamball


Crina Pintea
Foto: ihf.info
​Pivotul Crina Pintea a transmis printr-un mesaj, la finalul participării naţionalei de handbal feminin la Campionatul Mondial din Japonia, unde s-a clasat pe locul 12, că România se află, ”totuşi”, în primele 12 echipe ale lumii şi s-a arătat deranjată de ”specialiştii” care consideră parcursul tricolorelor unul ”ratat”. ”Noi, ”proastele astea, ruşinea ţării”, avem posibilitatea să jucăm la turneul preolimpic!”, a scris Crina Pintea, conform News.ro.

Concluziile Cristinei Neagu după CM și ce spune despre turneul preolimpic: "Ar fi ultima mea șansă să merg la JO"

În mesajul postat pe Facebook, Crina Pintea şi-a arătat supărarea, în urma unor comentarii şi critici ale ”specialiştilor” din ţară, însă fără a face vreo nominalizare.

”Din păcate, pentru noi astăzi s-a încheiat Campionatul Mondial, tot ceea ce vreau să spun este că din punct de vedere al ”specialiştilor” este unul ratat, dar totuşi suntem în primele 12 echipe ale lumii. Franţa, Brazilia, Ungaria sunt trei echipe puternice, o forţă a handbalului mondial, au jucat pentru Cupa Preşedintelui. Noi, ”proastele astea, ruşinea ţării”, avem posibilitatea să jucăm la turneul preolimpic. Ştiu ca fiecare e liber să se exprime cum vrea şi cum consideră de cuviinţă, însă dragii mei, eu vreau să vă spun: că voi nu aveţi idee ce simţim noi, nu aveţi idee cât de mult ne dorim noi, nu aveţi idee cât suferim noi, nu aveţi idee câte sacrificii facem noi, nu aveţi idee după un meci cât de puţin dormim noi, nu aveţi idee câte dureri avem noi”, a scris Pintea.

Mesajul său continuă în aceeaşi notă, cu referiri la sacrificiile pe care le face o jucătoare din naţională.

”Noi, ”ruşinea ţării”, am trecut prin multe de-a lungul anilor, noi am simţit durere, noi am căzut şi ne-am ridicat, tot noi am fost şi anul trecut, tot noi am fost la bine, dar tot noi suntem la greu. Cât este de simplu să staţi în faţa televizorului şi să ne criticaţi şi, nu numai, să ne jigniţi în multe feluri, eu vă întreb pe voi cei care ştiţi tot şi despre toate, voi nu aveţi copii? Sau, nu vă gândiţi ca într-o zi veţi avea şi poate unii vor fi în locul nostru, vă gândiţi puţin la lucrul acesta, vă gândiţi ce va simţi copilul vostru?”.

Pintea a mai scris că jucătoarele din naţională nu sunt mulţumite cu ce s-a întâmplat la Campionatul Mondial, pentru că ”sigur se putea mai mult”.

”Nu spun că noi suntem multumite, sigur se putea mai mult, sigur că ne-am dorit mai mult. Dar în acest an atât s-a putut, însă sunt sigură că vom reveni mai puternice, pentru că noi nu vom renunţa şi noi vom juca pentru noi. Cu stimă şi respect! Uniţi sub tricolor!”, a încheiat pivotul naţionalei României.

Echipa feminină de handbal a României a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 37-20 (18-8), de Japonia, în ultimul meci din cadrul grupei principale II a Campionatului Mondial, suferind cea mai dură înfrângere la acest turneu final.

România a încheiat pe ultimul loc grupa, fără nicio victorie şi fără niciun punct, şi pe locul 12 competiţia, obiectivul fiind clasarea în primele opt.

Celelalte rezultate ale tricolorelor la această ediţie a CM sunt următoarele: 16-31 cu Spania, 29-24 cu Senegal, 22-20 cu Kazahstan, 26-27 cu Muntenegru, 28-27 cu Ungaria, 18-27 cu Rusia şi 22-34 cu Suedia.

Datorită locului 4 obţinut în 2018 la Campionatul European, România va evolua însă la turneele preolimpice.

Se vor juca vineri, 13 decembrie

Norvegia vs Spania (de la ora 10:30)

Rusia vs Olanda (de la ora 13:30)

Finala va avea loc duminică (15 decembrie), de la ora 13:30.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7430 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Crina draga, (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:53)

    Mihai Duculet [anonim]

    la ce jucati voi doar ca turiste puteti ajunge la J.O. de la Tokio....
  • +8 (24 voturi)    
    Supărare (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:55)

    finutza [utilizator]

    Crina, poți să te superi, e dreptul tău. Dar se vede că echipa nu joacă decât când au cuțitul la os. La această competiție ați căștigat un singur meci (cel cu Ungaria), cele cu echipele din lumea a 3-a a handbalului nu se pun, le-ar fi bătut și echipa din Slobozia. În acel meci v-ați mobilizat fiindcă rușinea ar fi fost enormă. Apoi... ați dormit pe voi. Cînd mai juca și Cristina, scorul era mai strâns, dar cum se mai odihnea pe bancă, cum diferența creștea amețitor.
    Nu-i nimic. Ca în orice domeniu există posibilitatea s-o luați de la capăt. Peste 3 luni ne puteți dovedi asta. Succes!
    • +4 (14 voturi)    
      chiar fara suparare (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:32)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Total de acord cu finutza. Chiar ati jucat rau. Mai zic si eu: stim efortul, chiar daca nu am facut performanta, multi am facut si facem sport si stim ca daca te ambitionezi sa fii bun trebuie sa chiar pui osu la munca si in plus sa si renunti la unele din tabieturile pe care ceilalti si le permit. dar per total sunteti recompensate in urma performantelor. In handbal nu e ca in fotbal, in lume chiar sunt doar vreo 20 de nationale de handbal calumea, sa fii la mijlocul topului e...ca la mijloc, nu neaparat pozitia asta conteaza. Daca la despre fotbal chiar si dupa 20 de ani de neperformanta lumea mai stie ce e ala, fii sigura ca pe voi va iubim oricat ati pierde. Dar la fel stii bine ca handbalul e un sport foarte efervescent(poate cel mai efervescent sport de echipa) asa ca nu are rost sa te superi sau sa ne bati obrazul daca spunem ca asa cum a aratat echipa a fost vraiste de data asta. Din multiple motive dar nu conteaza. Apele se vor calma la fel de repede cum s-au agitat. Uitandu-ne spre viitor, de tine, Cristina Neagu si portarii ne e clar ca sunteti material de top. Faceti cumva sa mai aduceti si alti oameni la performantele astea... adica e clar ca fiecare raspunde de el dar pt tara, pe noi chiar ne intereseaza sa fiti mai multe pentru ca nici macar 7 oameni de top nu ajung. trebuie sa fie minim 20 printre romani sa spune ca avem cu adevarat o echipa buna - nu 'cel mai bun jucator din lume' sau 'cel mai bun pivot' sau 'cel mai bun portar'. La handbal am prefera cea mai buna echipa ;). Si mai stim si ca cel mai tare ati suferit voi, tocmai de asta e impresinant cati alti oameni sunt suparati. Inseamna ca sunt multi care va iubesc. Mult succes!
  • -4 (10 voturi)    
    Echipa practica un crestinism estetizat (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:10)

    Sparafucile [utilizator]

    Adica? Adica nu bate pe nimeni. Ma rog, mai bate din cind in cind pe unii, dar asta doar cind are o izbucnire de SALBATICIE. Pe care, fireste, o regreta cu lacrimi in ochi.
  • 0 (12 voturi)    
    nu sunteti nici proastele si nici rusinea (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:38)

    moka [utilizator]

    rusinea sunt doar spectatorii si cei de pe margine care pun o presiune uriasa de parca se scufunda tara daca pierdem meciuri.
    Sa se duca sa joace cei care comenteaza.
    Si mai sunt si instabili. Acum va lauda acum va injura. De parca n-ati fi aceeasi persoana si atunci si acum.
    Nu inteleg de unde atat patima pentru ceva ce ar trebui sa fie doar bucuria jocului si spectacolului si nu a rezultatului!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    Handbalul (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:46)

    Kepler [utilizator]

    se bazeaza mult pe reactii cit mai rapide si pe scheme atit de mult repetate la antrenamente incit devin de o precizie impresionanta pt spectatori. Au lipsit mult aceste doua aspecte importante la acest turneu. Infringerile au demonstrat si nivelul ridicat la care au ajuns alte echipe.
    Pe de alta parte, mai exista inca o sansa, ca la fotbal de altfel.
  • -4 (10 voturi)    
    As vrea sa stiu (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:52)

    PowerIon [utilizator]

    , avand in vedrere situatia sportului romanesc, unde ne aflam mai bine decat locul 12 in lume?
    Generatiile de varf sau stins. Ar fi cazul ca generatia criticilor sa atinga daca poate reusitele predecesoarelor.
    Dati-va copiii la sport, si pe urma mai vorbim!
  • +2 (14 voturi)    
    Ma , (Miercuri, 11 decembrie 2019, 19:45)

    Jar [utilizator]

    si daca pierdeau finala,tot le injuram,asa cum o injuram pe Simona etc.
    C-asa-i la noi...Of,Doamne!
  • +1 (1 vot)    
    Draga Crina (Joi, 12 decembrie 2019, 15:13)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Cei care critica jocul echipei se impart in 2:
    - cei care ar critica oricum - ar trebui neglijati si nu ar trebui sa te uiti la ei
    - cei care va critica pt ca va vor binele.
    Echipa Romaniei este o echipa foarte buna, desi jumate sunt suspendate ca erau la Brasov. Intotdeauna romania a avut jucatoare foarte bune, si echipe puternice. Oamenii astia din categroia #2 nu va critica pt ca nu va anternati, ci pt ca jocul e foarte prost. Daca te uiti atent o sa vezi acelasi lucru. Daca am avea o varza de jucatoare am zice ca asta e, DAR asa cum zici si tu NU e asa.
    Noi avem jucatoare bune si sa joci ca o echipa de nivelul Senegal sau Japonia desi japonia a evoluat mult pt noi este mult prea putin. Exact din cauza ca avem jucatoare bune si cateva printre care si tu chiar in forma.
    De asta este trist locul pe care il ocupam, daca aveam lotul japoniei da, era o performanta, pt noi cu lotul de care dispunem si de gramada de jucatoare care exista in tara, e mai degraba o catastrofa. Singurul lucru pozitiv sunt meciurile cu muntenegru si ungaria unde chiar ati jucat. Uita-te la meciurile alea si la cel cu Japonia spre ex si o sa vezi o MARE diferenta.
    Criticile, revin la asta, nu sunt ca sa taiem capete ci ca sa intelegem ce a fost gresti si sa reparam, sa reparam acum cat mai avem inca o sansa sa ajungem la olimpiada. Ca sa ajungem la olimpiada va trebui sa batem sau muntenegru sau serbia chestii de-astea care au trecut in pas de dans si cu echipa a 2-a de japonia. Noi jucand ca cu japonia NU avem nici o sansa acolo. Tocmai de aia ne apuca acum cand inca se mai poate face ceva si primul pas in a repara ceva e sa recunosti ca e ceva gresit.
    Foarte serios, stiu ca muncesti mult si tu si celelalte dar ia un meci si uita-te la el, Nu aveati nici un fel de claritate nici in atac nici in aparare.
    Nu stiu de ce, poate e antrenorul, poate sunt probleme intre voi, poate e psihologic si erati suparate, repet nu stiu, dar pana nu intelegem ca nu asa vrem sa jucam nu apare nimic pozitiv