​CSM Bucureşti a făcut un pas spre optimile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, după ce a învins cu 34-28 (14-11) formaţia belarusă HC Masheka, vineri, în deplasare, la Moghilev, în prima manşă a turului al treilea, scrie Agerpres.

HC Masheka a controlat primul sfert de oră al meciului şi a condus cu 5-3 şi 6-4, dar apoi CSM Bucureşti, deţinătoarea trofeului, a dominat jocul, intrând la pauză cu un avans de trei goluri, 14-11. În partea secundă, avansul ''tigrilor'' a crescut până la şapte goluri, 32-25, câştigând cu 34-28.

Ionuţ Ramba a fost cel mai bun marcator de la CSM, cu 10 goluri. Au mai înscris Chike Osita Onyejekwe 7 goluri, Adrian Rotaru 6, Goce Georgievski 3, Allahkaram Esteki 2, Henrique Selicani Teixeira 2, Mihai Nica 1, Liviu Caba 1, Ciprian Aungurenci 1, Robert Militaru 1.

Pentru HC Masheka au marcat Serghei Mihalciuk 8 goluri, Pavel Duda 4, Ruslan Habibov 4, Denis Iankovski 4, Maksim Soncik 3, Anton Tihonkov 2, Maksim Drozdov 2, Aleksandr Buikevici 1.

Manşa secundă va avea loc sâmbătă 23 noiembrie, tot la Moghilev.