VIDEO CM Rugby: Surpriză uriașă în semifinale - Anglia a învins Noua Zeelandă, scor 19-7

Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 13:10 Sport | Teamball

Anglia, in finala CM Rugby
Reprezentativa Angliei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de rugby, învingând în semifinale, la Yokohama, selecţionata Noii Zeelande, deţinătoarea trofeului, scor 19-7.

Potrivit Mediafax, englezii au deschis scorul după doar două minute, în urma eseului reușit de Manu Tuilagi. Transformarea lui Owen Farrel și lovitura de pedeapsă a lui George Ford au dus scorul la 10-0, la pauză, în favoarea Angliei.

După pauză, George Ford a mai punctat prin alte trei lovituri de pedeapsă, iar Noua Zeelandă a răspuns prin eseul lui Ardie Savea și transformarea lui Richie Mo'Unga, realizări insuficiente pentru a se apropia de Anglia.

Astfel, Anglia a obținut a patra calificare din istorie în finala Cupei Mondiale, în timp ce Noua Zeelandă, campioană a lumii de trei ori, suferă prima înfrângere la turneul final din 2007 și părăsește competiția în penultimul act.
În finala Cupei Mondiale, Anglia va întâlni învingătoarea din partida Țara Galilor-Africa de Sud, care va avea loc duminică, de la ora 11:00, la Yokohama.

Noua Zeelandă a câştigat trofeul în 1987, 2011 şi 2015. Africa de Sud s-a impus în 1995 şi 2007, iar Anglia în 2003. Cea mai bună performanţă a Ţării Galilor la Cupa Mondială este o clasare pe locul trei la ediţia din 1987, scrie News.ro.
Ce au spus cei doi antrenori:

3865 vizualizari

Nici o surpriza... (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:31)

Sebycopilu [utilizator]

...Anglia e cel putin la aceeasi valoare cu Noua Zeelanda...si la cum a artat meciul de azi, chiar mai buni!
      ESTE o foarte mare surpriza (Duminică, 27 octombrie 2019, 1:16)

Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

N-o spun eu, o spun oameni mult mai avizati - inclusiv antrenorul englezilor, care ma gandesc ca probabil stie rugby un pic mai mult ca noi.
      O foarte mare supriza, neanuntata nici de jocurile Angliei inainte de Cupa Mondiala, nici de cele de la Cupa.
      Dar o victorie pe deplin meritata, fara doar si poate, si mult mai categorica decat o arata scorul.
      Ce-i drept, scoring-ul in rugby sufera de aceasta meteahna - ai victorii categorice la diferente relativ mici de scor (cazul celei de azi), precum si victorii disputate, aproape pe muchie de cutit, dar la diferente mari.
      Cea de astazi a fost indiscutabila. Si, privind lucrurile din cealalta perspectiva, nu-mi amintesc cand au fost kiwis dominati ultima oara in asa hal. Efectiv n-au avut nicio sansa, n-au miscat aproape nimic, englezii au fost peste ei cel putin 70 de minute din joc, au facut un meci absolut superb din punct de vedere tactic.
      Iar in ceea ce priveste scorul, acesta ar fi putut foarte bine fi 26:0. Eseul NZ a fost un noroc chior, iar ultimul eseu al englezilor a fost anulat corect, dar pentru o greseala milimetrica, nesemnificativa pentru evolutia jocului.
      Intr-o oarecare masura sunt fan NZ, dar astazi englezii au fost nemaipomeniti, cu o clasa peste neozeelandezi.
      Un meci istoric. Ce pacat ca vedem astfel de meciuri atat de rar.
    Superfote Anglia (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:01)

GazarPro [utilizator]

Niciun fel de surpriza, Daca ati urmarit meciurile precedente si mai ales sferturile de finala victoria Angliei era deja anuntata. De 4-5 ani Anglia s'a pregatit si a construit o echipa practic invincibila. Scorul putea fi mai mare fara cele doua esseuri anulate pe baza unor tertipuri minore. Singurul risc al Angliei este sa joace finala cotra Galezilor care le fac zile fripte de ceva vreme (ultimul CM si la fel ultimul 6 Nations Cup).
      Glumiti, nu? (Duminică, 27 octombrie 2019, 23:06)

Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui GazarPro

Echipa invincibila a Angliei a pierdut doua meciuri in acest an si a facut un egal - cu Scotia, clar cea mai slaba din nationalele britanice.
      Dar asta e foarte bine, pentru ca anul trecut a pierdut vreo cinci sau sase meciuri - din nou cu Scotia, cu Irlanda, cu Franta (iesind astfel pe penultimul loc in turneul celor sase natiuni, noroc cu Italia, care e abonata la ultimul loc...), cu Africa de Sud, cu Noua Zeelanda...
      Ceea ce, din nou, nu inseamna ca ieri n-au facut un meci absolut fabulos.