Noua Zeelandă, campioana mondială en titre, a învins selecţionata Namibiei cu scorul de 71-9 (24-9), duminică la Tokyo, în cadrul grupei B a Cupei Mondiale de rugby din Japonia, şi a făcut încă un pas mare către calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, potrivit Agerpres.

Noua Zeelanda vs Namibia la CM de rugbyFoto: rugbyworldcup.com

All Blacks au marcat 11 eseuri în acest meci prin Reece (7, 52), Lienert-Brown (21, 47), Ta'avao (36), B. Smith (40+5, 68), Moody (42), Whitelock (56), J. Barrett (76), Perenara (79), la care s-au adăugat opt transformări ale lui Barrett.

Namibienii au punctat prin trei lovituri de penalizare realizate de Stevens.

În clasamentul grupei B, Noua Zeelandă conduce cu 14 puncte, urmată de Africa de Sud 10, Italia 10, Canada 0, Namibia 0 puncte.

All Blacks au nevoie de un egal sau o victorie în ultimul meci cu Italia (12 octombrie) pentru a se califica în sferturile Cupei Mondiale.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Noua Zeelandă și Namibia.

• Componenţa echipelor:

Noua Zeelandă: B. Smith - Reece (Perenara, 66), Goodhue (Ioane, 61), Lienert-Brown, Bridge - J. Barrett, A. Smith (Weber, 51) - Cane (Ta'avao, 32), Savea (Todd, 61), Frizell - Whitelock, Retallick (Tuipulotu, 31) - Laulala (Cane, 43), Taylor (Coles, 51), Moody (Tu'ungafasi, 53)

Namibia: Tromp - Klim, Newman, Deysel (D. de la Harpe, 57), Greyling (Du Toit, 51) - (o) Kisting, Stevens (E. Jantjies, 66) - Forbes (Booysen, 61), Venter, Gaoseb - Uanivi, van Lill (Retief, 17) - de Klerk (Coetzee, 40), van Jaarsveld (Nortje, 66), Rademeyer (Theron, 76).

Arbitru: Pascal Gauzere

Tot duminică, Franţa a învins Tonga cu scorul de 23-21 (17-7), într-un meci disputat la Kumamoto, în cadrul Grupei C, şi şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

Franţa a obţinut a treia sa victorie în grupă şi are asigurată prezenţa în sferturile de finală, meciul cu Anglia, de asemenea calificată, din 12 octombrie, având ca miză doar primul loc în grupa C.

''Cocoşii'' galici au condus cu 17-0 în prima repriză după esurile lui Vakatawa (5) şi Raka (31), la care s-au alăturat transformările şi o lovitură de penalizare reuşite de Ntamack. Înainte de pauză, Tonga a redus diferenţa (7-17) prin eseul lui Takulua (39), transformat de acelaşi jucător. Repriza secundă a aparţinut tongolezilor, care au marcat alte două eseuri prin Hingano (46) şi Kapeli (78), ambele transformate, dar francezii şi-au menţinut un avans fragil datorită penalităţilor reuşite de Ntamack în minutele 51 şi 59.

În clasamentul grupei C, Anglia conduce cu 15 puncte, urmată de Franţa 14, Argentina 6, Tonga 1, SUA 0 puncte.

Click aici pentru a urmări rezumatul partidei dintre Franța și Tonga.

Franţa: M Medard - D Penaud, V Vakatawa, S Guitoune, R Raka (PL Barassi, 66) - R Ntamack (C Lopez, 66), B Serin (A Dupont, 53) - J Poirot (căpitan) (C Baille, 53), C Chat (G Guirado, 59), R Slimani (E Setiano, 56), P Gabrillagues, S Vahaamahina (B Le Roux, 54) W Lauret, C Ollivon, G Alldritt (Y Camara, 61).

Tonga: T Veainu - C Vuna, M Hingano (L Fosita, 61), S Piutau (căpitan), D Halaifonua - J Faiva, S Takulua (L Fukofuka, 61); S Fisi'ihoi (V Fifita, 64), P Ngauamo (S Sakalia, 50-60), M Fia (S Halanukonuka, 65), S Lousi (S Mafi, 72), L Fifita (S Mafi, 60-69) S Kalamafoni, Z Kapeil, M Vaipulu (N Manu, 62).

Arbitru: Nic Berry (Australia)