Africa de Sud a obținut o victorie categorică, scor 49-3, împotriva Italiei, într-o confruntare contând pentru Campionatul Mondial de Rugby din Japonia. Meciul a avut loc la Shizuoka și a făcut parte din Grupa B. În urma acestui succes, africanii sunt ca și calificați în faza sferturilor.

Sopringboks, care au obţinut şi bonusul ofensiv, au controlat meciul şi au terminat prima repriză în avantaj cu 17-3, după eseurile lui Kolbe (5) şi Mbonambi (26), la care s-au adăugat transformările lui Pollard şi penalitatea reuşită de acelaşi jucător în minutul 11. Tommaso Allan a marcat singurele puncte ale Italiei dintr-o lovitură de penalizare în minutul 8.

După pauză, presiunea sud-africanilor a crescut şi s-a concretizat prin încercările realizate de Kolbe (52), Am (57), Mapimpi (67), Snyman (75) şi Marx (82). Pollard a reuşit alte două transformări şi o lovitură de penalizare. În minutul 42, italianul Andrea Lovotti a văzut cartonaşul roşu şi şi-a lăsat echipa în 14 jucători, informează Agerpres.