CM Rugby: Africa de Sud - Italia 49-3

Vineri, 4 octombrie 2019, 16:02 Sport | Teamball

Africa de Sud vs Italia
Africa de Sud a obținut o victorie categorică, scor 49-3, împotriva Italiei, într-o confruntare contând pentru Campionatul Mondial de Rugby din Japonia. Meciul a avut loc la Shizuoka și a făcut parte din Grupa B. În urma acestui succes, africanii sunt ca și calificați în faza sferturilor.

Sopringboks, care au obţinut şi bonusul ofensiv, au controlat meciul şi au terminat prima repriză în avantaj cu 17-3, după eseurile lui Kolbe (5) şi Mbonambi (26), la care s-au adăugat transformările lui Pollard şi penalitatea reuşită de acelaşi jucător în minutul 11. Tommaso Allan a marcat singurele puncte ale Italiei dintr-o lovitură de penalizare în minutul 8.

După pauză, presiunea sud-africanilor a crescut şi s-a concretizat prin încercările realizate de Kolbe (52), Am (57), Mapimpi (67), Snyman (75) şi Marx (82). Pollard a reuşit alte două transformări şi o lovitură de penalizare. În minutul 42, italianul Andrea Lovotti a văzut cartonaşul roşu şi şi-a lăsat echipa în 14 jucători, informează Agerpres.

1 Africa de Sud 10 puncte (+90)
2 Italia 10 (+20)
3 Noua Zeelandă 9 / - un meci
4 Namibia 0
5 Canada 0.

Componenţa echipelor:

Africa de Sud: 15. Willie le Roux, 14. Cheslin Kolbe, 13. Lukhanyo Am, 12. Damian de Allende, 11. Makazole Mapimpi, 10. Handre Pollard, 9. Faf de Klerk; 1. Tendai Mtawarira, 2. Bongi Mbonambi, 3. Frans Malherbe, 4. Eben Etzebeth, 5. Lood de Jager, 6. Siya Kolisi (căpitan), 7. Pieter-Steph du Toit, 8. Duane Vermeulen.

Rezerve: 16. Malcolm Marx, 17. Steven Kitshoff, 18. Vincent Koch, 19. RG Snyman, 20. Franco Mostert, 21. Francois Louw, 22. Herschel Jantjies, 23. Frans Steyn.

Italia: 15. Matteo Minozzi, 14. Tommaso Benvenuti, 13. Luca Morisi, 12. Jayden Hayward, 11. Michele Campagnaro, 10. Tommaso Allan, 9. Tito Tebaldi; 1. Andrea Lovotti, 2. Luca Bigi, 3. Simone Ferrari, 4. David Sisi, 5. Dean Budd, 6. Abraham Steyn, 7. Jake Polledri, 8. Sergio Parisse (căpitan).

Rezerve: 16. Federico Zani, 17. Nicola Quaglio, 18. Marco Riccioni, 19. Alessandro Zanni, 20. Federico Ruzza, 21. Sebastian Negri, 22. Callum Braley, 23. Carlo Canna.

521 vizualizari

A fost foarte vizibila... (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 1:05)

Prostu' satului [utilizator]

... diferenta de clasa. Italia a evoluat mult in rugby de pe vremea cand erau egalii nostri, acum 30-40 de ani, insa continua sa fie intr-o alta liga decat granzii din acest sport. E o echipa solida de mana a doua - si n-o spun in sens peiorativ - o categorie cu care Romania deja a cam pierdut contactul, in vreme ce Canada, de exemplu, incearca din greu sa tina aproape.
    Asta s-a vazut bine pe teren. Italienii n-au jucat rau la mijloc si in general n-au parut net inferiori (cel putin in prima repriza, pana cand idiotul ala n-a comis faultul de rosu, la doi metri de arbitru si absolut gratuit, fara niciun rost), insa le-a lipsit "zvacul" in momentele esentiale in atac si au facut niste greseli absolut ridicole, de curtea scolii in defensiva, mai ales in ultimele 20 de minute.
    De partea cealalta... mare echipa. Din ce-am vazut pana acum (nu i-am vazut pana acum la lucru pe englezi, de-abia astept meciul de sambata), as zice ca anul asta castigatoarea se va alege dintre NZ sau SA.
    Oricum, pe mine ma entuziasmeaza si uluiesc in acelasi timp echipele natiunilor insulare din Pacific. Samoa are 20000- de oameni, iar Tonga 100000. Una suta mii, cat o jumatate dintr-un cartier bucurestean mediu... mi se pare de necrezut. Te-ntrebi daca partea barbateasca din insulele alea mai face si altceva catu-i ziulica de lunga decat sa joace rugby, altfel nu stiu cum s-ar explica...