Naţionala de rugby a Australiei, vicecampioana mondială, a învins reprezentativa statului Fiji cu scorul de 39-21 (12-14), sâmbătă, într-un meci din grupa D a Cupei Mondiale 2019 din Japonia, disputat la Sapporo, informează Agerpres.

Australia, victorie vs Fiji la CM de rugbyFoto: rugbyworldcup.com

Meciul a avut două reprize diferite, fijienii surprinzându-şi adversarii în prima parte prin incisivitatea atacurilor şi agresivitatea în apărare, reuşind să intre la pauză în avantaj, însă ''cangurii'' au revenit în al doilea mitan folosindu-şi principala lor armă, grămada, şi desprinzându-se decisiv pe tabelă începând cu minutul 50.

Australienii, care au luat şi punctul bonus ofensiv, au reuşit şase eseuri, prin Michael Hooper, Reece Hodge, Samu Kerevi, Marika Koroibete şi Tolu Latu (2), trei transformate de Christian Lealiifano şi Matt Toomua (2) şi fructificarea unei lovituri de pedeapsă prin Reece Hodge, în timp ce fijienii au izbutit două eseuri, prin Peceli Yato şi Waisea Nayacalevu, unul transformat de Ben Volavola, acesta din urmă fructificând şi trei lovituri de pedeapsă.

Vezi aici rezumatul confruntării dintre Australia și Fiji.

Următorul meci al grupei D va fi luni, la Toyota, între Ţara Galilor şi Georgia.

Echipele care s-au confruntat sâmbătă au fost:

Australia - Kurtley Beale, Reece Hodge, James O'Connor, Samu Kerevi, Marika Koroibete, Christian Lealiifano, Nic White, Isi Naisarani, Michael Hooper (c), David Pocock, Rory Arnold, Izack Rodda, Allan Alaalatoa, Tolu Latu, Scott Sio.

Rezerve: Jordan Uelese, James Slipper, Sekope Kepu, Adam Coleman, Lukhan Salakaia-Loto, Will Genia, Matt Toomua, Dane Haylett-Petty.

Fiji - Kini Murimurivalu, Josua Tuisova, Waisea Nayacalevu, Levani Botia, Semi Radradra, Ben Volavola, Frank Lomani, Viliame Mata, Peceli Yato, Dominiko Waqaniburotu (c), Leone Nakarawa, Tevita Cavubati, Peni Ravai, Samuel Matavesi, Campese Ma'afu.

Rezerve: Tuvere Vugakoto, Eroni Mawi, Manasa Saulo, Tevita Ratuva, Mosese Voka, Nikola Matawalu, Aliveeti Veitokani, Vereniki Goneva.

Sâmbătă, la Campionatul Mondial de rugby se vor disputa alte două partide, după cum urmează:

Grupa C: Franța vs Argentina, de la 10:15

Grupa B: Noua Zeelandă vs Africa de Sud, de la 12:45