Vicecampioana en-titre a României la polo, CSM Oradea, s-a calificat în turul al treilea al Ligii Campionilor, după ce a învins, duminică, la turneul pe care îl găzduieşte, formaţia spaniolă CN Barcelona, cu scorul de 9-8, în ultimul meci din grupa C, informează News.ro.

Scorul pe reprize a fost 1-2, 3-2, 1-0, 4-4.

În primele două meciuri din grupă, CSM Oradea a fost învinsă de CN Brescia, cu 14-6, şi a trecut de Lokomotiv Tbilisi, cu 25-6, astfel că încheie pe locul 2, cu 6 puncte, şi se califică în turul următor.

CSM Oradea s-a calificat în turul al doilea după ce a încheiat grupa A, din primul tur, la Sabac, pe locul 4.

Rezultatele de acolo au fost: CSM Oradea – Apollon Smyrnis 7-6 (2-0, 3-2, 0-2, 2-2), Steaua Roşie Belgrad – CSM Oradea 7-6 (0-1, 2-4, 4-1, 1-0), CSM Oradea – Dinamo Moscova 8-9 (1-2, 2-2, 2-4, 3-1), VK Sabac – CSM Oradea 10-8 (1-2, 3-3, 3-1, 3-2) şi Galatasaray – CSM Oradea 5-13 (1-2, 3-4, 0-3, 1-4).

În grupa E a jucat şi campioana României, Steaua Bucureşti, care a ratat însă calificarea în turul al treilea.

Steaua Bucureşti, a învins, duminică, echipa VK Sabac, scor 17-13, în ultimul meci din turul al doilea al Ligii Campionilor, grupa E. Scorul pe reprize a fost 5-4, 5-0, 4-7, 3-2.

În primele două meciuri, Steaua a obţinut rezultatele 9-12 cu CN Terrasa şi 7-9 cu Team Strasbourg SNS, astfel că încheie grupa pe locul 3 (3 puncte) şi ratează calificarea în turul al treilea, unde ajung doar primele două clasate.

Primele două clasate în turneele din turul al doilea se vor califica în turul următor, cu partide între 21 şi 25 septembrie, tur-retur, pentru calificarea în faza grupelor, care va începe în 8 octombrie. Echipele eliminate în turul al treilea vor continua în sferturile EuroCup.

Turneul Final 8 al Ligii Campionilor va fi găzduit de Pro Recco, între 5 şi 7 iunie 2020, echipa italiană fiind calificată deja.