SCM Râmnicu Vâlcea şi HC Zalău s-au calificat, duminică, în semifinalele Cupei României la handbal feminin, după victoriile obţinute în sferturi, scrie Agerpres.

SCM Râmnicu Vâlcea, liderul la zi al Ligii Naţionale, a dispus de CSM Galaţi cu 29-12 (13-3), după o primă repriză în care a încasat doar trei goluri. Florentina Craiu şi Samara Vieira au marcat câte 5 goluri pentru gazde.

HC Zalău a dispus de CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud cu 28-27 (16-14). Roxana Szollosi a reuşit 8 goluri pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici, iar Cristiana Nica 7.

În semifinalele competiției s-a calificat și CSM București. Deţinătoarea trofeului a învins, tot duminică, formaţia AHCM Slobozia (Divizia A), cu 30-22 (16-11), în deplasare.

Ultima echipă calificată la turneul Final Four al Cupei României se va decide luni, dintre CS Măgura Cisnădie şi CSU Cluj-Napoca (Sala Polivalentă - Cisnădie, 18:00).