După eșecul din semifinala cu Danemarca, naționala Franței s-a impus în fața Germaniei în finala mică a Campionatului Mondial de handbal masculin, scor 26-25, și a obținut a 11-a medalie din ultimele 14 ediții de CM. Nikola Karabatic a fost eroul francezilor, reușind golul decisiv în ultima secundă a partidei.

Desfășurarea partidei:

Nemții au condus pe aproape toată durata primei reprize. Germania a avut câteva încercări de desprindere, a avut 4-2 și 9-6, însă francezii au revenit de fiecare dată. În cele din urmă, germanii au intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri: 13-9.

Repriza secundă a aparținut francezilor, care au revenit rapid și au condus cu 15-14. Nemții au ținut aproape întreaga repriză, au egalat în ultimul minut, au avut ocazia de a închide partida când mai erau 15 secunde de joc, însă au pierdut balonul și Nikola Karabatic nu a iertat pe contraatac, înscriind golul de 26-25 în ultima secundă a partidei.

Norvegia și Danemarca vor disputa marea finală duminică, de la ora 18:30, tot la Herning (Danemarca).

Cele două finaliste s-au întâlnit și în faza grupelor, meci în care Danemarca s-a impus cu 30-26 (17-14).

Campioana mondială va obţine calificarea directă la Jocurile Olimpice din 2020, iar echipele de pe locurile 2-7 dreptul de participare la turneele preolimpice.