Spania și Suedia au câștigat partidele disputate pentru locurile 5-8 la Campionatul Mondial de handbal masculin din Germania și Danemarca. Ibericii au învins Egiptul și au terminat competiția pe locul al șaptelea, în timp ce scandinavii au trecut de Croația și au obținut poziția a cincea.

Suedia a terminat Campionatul Mondial pe pozitia a cinceaFoto: ihf

Spaniolii, campioni mondiali în 2005 și 2013 și campioni europeni în 2018, au avut un meci destul de dificil împotriva Egiptului, însă s-au impus pe final, scor 36-31. Africanii, antrenați de spaniolul David Davis (campion mondial în 2005, în Tunisia), au condus până în primele minute ale reprizei secunde, având chiar și două goluri în față (21-19).

Rezumatul partidei dintre Spania şi Egipt:

Suedia a dominat cap-coadă partida cu Croația, conducând pe toată durata celor 60 de minute. Scorul final a fost 34-28, suedezii trecând în avantaj în întâlnirile directe (15 victorii, față de 14 ale croaților). Scandinavii au obținut a doua cea mai bună clasare din ultimii 16 ani. În 2011, aceștia terminau pe locul al patrulea.

Rezumatul partidei dintre Suedia și Croația:

Ultimele partide din cadrul Campionatului Mondial de handbal masculin vor avea loc duminică, la Herning (Danemarca).

15:30 Germania vs Franța (meciul pentru medaliile de bronz)

18:30 Norvegia vs Danemarca (marea finală)

Cele două finaliste s-au întâlnit și în faza grupelor, meci în care Danemarca s-a impus cu 30-26 (17-14).

Campioana mondială va obţine calificarea directă la Jocurile Olimpice din 2020, iar echipele de pe locurile 2-7 dreptul de participare la turneele preolimpice.

Clasamentul Campionatului Mondial de handbal masculin, înaintea ultimei zile de competiţie: