​​​Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, a pierdut la ultima fază, scor 29-28, în fața echipei norvegiene Elverum. "Dulăii" au avut ceea ce părea a fi ultimul atac cu 14 secunde înainte de final, însă au pierdut mingea și le-au oferit ocazia adversarilor să închidă meciul cu o lovitură de la 7 metri.

6. Wacker Thun 8 (211-231) 1

În etapa a noua, Dinamo va evolua pe teren propriu, pe 21 noiembrie, împotriva celor de la Riihimaen Cocks.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Desfășurarea partidei:

După un start mai greu de meci (4-1), Dinamo a revenit în doar două minute și a egalat (4-4). Cele două echipe au mers cap la cap o perioadă, Dinamo trecând pentru prima oară în avantaj (5-6) la golul lui Gavriloaia din minutul 12. Ce a urmat a fost spectacolul lui Saed. Portarul lui Dinamo a avut două parade consecutive cu ajutorul cărora "dulăii" au reușit să țină aproape de norvegieni. Dinamo începe să joace din ce în ce mai bine, înscrie și prin aeriene (Gavriloaia și Negru), iar cu un Saed senzațional în poartă intră în avantaj la pauză, 12-15.

Norvegienii au început mult mai bine repriza secundă, iar după șapte minute au preluat conducerea, scor 19-18. După încă o perioadă slabă în jocul echipei din București, scorul arăta 21-19 pentru Elverum, norvegienii reușind să înscrie nouă goluri în 13 minute, spre deosebire de doar cinci ale dinamoviștilor. Kuduz a readus-o pe Dinamo în joc (21-21), iar Saed le-a oferit colegilor săi ocazia de a reveni în avantaj. Burud a fost eliminat de la Elverum, însă mingea aruncată de Kuduz a căzut pe linia porții după ce a lovit transversala. Michael Apelgren, antrenorul lui Elverum, a cerut un moment de time-out, iar echipa sa a prelungit parcă la nesfărșit atacul, reușind să înscrie în inferioritate numerică. Gavriloaia a refăcut egalitatea de pe tabelă după ce a aruncat o ghiulea în vinclul porții, însă Elverum a reușit să înscrie la atacul următor. După câte un atac ratat de fiecare parte, Negru a ratat un contraatac extrem de important, încercând să trimită pe sub portar. Frederiksen a reușit să înscrie pentru 24-22, însă arbitrii nu au validat golul său pentru un fault. Norvegienii au ratat încă o aeriană, iar Kuduz a egalat din nou pentru Dinamo (23-23). Primul gol de pe pivot din repriza secundă a venit tocmai în minutul 54, când Szasz a egalat la 24. Șandru a trimis în bară, iar Elverum a reușit să se distanțeze la două goluri (27-25). Komogorov a reușit să reducă din diferență, Saed a apărat aruncarea lui Pettersen, însă dinamoviștii nu au reușit să egaleze. Cu două minute și 17 secunde înainte de final, Negru a obținut o aruncare de la șapte metri (transformată) și o eliminare pentru Pettersen. "Dulăii" au jucat în superioritate numerică, însă Sandell a reușit să obțină o aruncare de la șapte metri. După un meci fără parade de la șapte metri, Saed i-a apărat aruncarea lui Westby, oferind lui Gavriloaia șansa de a o aduce pe Dinamo în avantaj (28-27) cu 30 de secunde înainte de final. Fredriksen a egalat la 28, iar Constantin Ștefan a cerut un time-out cu 14 secunde înainte de final. Dinamoviștii au pierdut incredibil mingea, iar Elverum a obținut o aruncare de la șapte metri pe care Saed nu a mai reușit să o apere (29-28).

Elverum Handball - Dinamo București 29-28

Turneul Final Four va avea loc în 1-2 iunie 2019. Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.