​Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, s-a impus pe teren propriu, scor 35-30, în fața echipei Ademar Leon din Spania și a urcat pe prima poziție a grupei D din Champions League. "Dulăii" au făcut un meci perfect, iar Amine Bannour a fost omul meciului, cu 11 reușite.

Marcatorii lui Dinamo au fost: Bannour 11 goluri, Komogorov 7, Szasz 4, Descat 4, Alouini 3, Gavriloaia 3, Şandru 2, Mousavi 1. La Ademar Leon s-au remarcat Lopez 11, Fernandez 5, Marques 5 reuşite.

Meciul a început cu câte o paradă a fiecărui portar, înainte ca Ademar să marcheze pentru 1-0 (singura dată în meci când spaniolii au condus). Cele două echipe au mers cap la cap până la 5-5, moment în care Dinamo a început desprinderea. Amine Bannour a fost omul primelor 20 de minute ale partidei, perioadă în care a înscris șapte goluri din șapte încercări. Un alt tunisian al echipei, Kamel Alouini, a contribuit cu trei reușite la avansul de cinci goluri obținut de dinamoviști (13-8). Au urmat mai multe atacuri în care "dulăii" nu au reușit să marcheze, iar Ademar a revenit la un singur gol (13-12). Până la pauză, echipa din București a reușit să refacă o diferență de trei goluri (18-15).

Debutul reprizei secunde a fost unul de vis pentru Dinamo. Alb-roșii au marcat trei goluri și au reușit să scape fără gol primit în primele cinci minute (21-15). Dinamoviștii au continuat jocul bun până la final, au atacat excelent pozițional și nu i-au lăsat pe spanioli să se apropie la mai puțin de patru goluri. Singurul care le-a pus probleme dinamoviștilor a fost Mario Lopez Alvarez, care a reușit să marcheze atât din atacuri poziționale, cât și din lovituri de la 7 metri. Komogorov a lovit bara cu o aruncare în ultimele secunde, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 35-30 pentru alb-roșii.

6. Wacker Thun 5 (138-151) 1

În etapa a opta, Dinamo va evolua în deplasare, pe 18 noiembrie, împotriva celor de la Elverum.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Turneul Final Four va avea loc în 1-2 iunie 2019. Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.