Tara Galilor a invins pe Anglia cu 26-19, obtinand astfel prima victorie din ultimii 20 de ani pe stadionul Twickenham din Londra. Trandafirii au avut 13 puncte avans dupa lovitura de pedeapsa transformata de Jonny Wilkinson in debutul reprizei secunde, dar au fost zdrobiti in ultimele 15 minute si astfel vicecampioana mondiala debuteaza cu o infrangere la editia cu numarul 107 a prestigioasei competitii.

Anglia a dominat clar prima repriza, la capatul careia conducea cu 16-6, dupa eseul reusit de Flood si transformat de Wilkinson, acelasi jucator marcand si celelalte puncte ale gazdelor prin trei lovituri de penalitate si un drop-gol. Singurele puncte pentru galezi fusesera reusite de Hook din lovituri de pedeapsa.

Pe final insa, Penele de strut s-au dezlantuit, reusind doua eseuri (Byrne minutul 67 si Phillips in minutul 70), ambele transformate de acelasi James Hook, acesta punctand si din doua lovituri de penalitate.

In primul meci al turneului, Irlanda invinsese Italia cu 16-11. Ambele echipe au reusit cate un eseu, diferenta facand-o precizia la loviturile de penalitate a lui O'Gara.

A treia partida din prima etapa a Turneului celor Sase Natiuni, Scotia - Franta, se va disputa duminica.