​CSM București a fost învinsă, duminică, în meciul disputat în sala "Dinamo", scor 31-26, de formația norvegiană Vipers Kristiansand. Problemele din apărare au fost din nou vizibile și atacul a fost lipsit de inspirație în cele mai importante momente. După patru etape, "tigroaicele" cad pe poziția secundă în grupă, fiind depășite de Ferencvaros.

Pentru CSM au marcat Radicevic 8 goluri, Neagu 8, Lekic 4, Mehmedovic 3, Kurtovic 2, Manea 1, iar de la formaţia nordică s-a remarcat Aune, 8 reuşite.

Începutul meciului a fost unul cu foarte multe răsturnări de situație. Norvegiencele au marcat primele (2-0), însă jucătoarele noastre au reușit să întoarcă, golul lui Lekic ducând scorul la 3-2. "Tigroaicele" păreau să se desprindă (5-3), dar Kristiansand a marcat trei goluri consecutive. CSM a reușit să egaleze la 6, însă, din acel moment, "viperele" au preluat inițiativa și au condus până la finalul partidei. Kurtovic și Mehmedovic au ratat pe rând, iar echipa din Norvegia a marcat cinci goluri consecutive (11-6) într-o perioadă de 11 minute în care CSM nu a reușit să înscrie. Avansul lui Kristiansand s-a menținut la cinci-șase goluri, jucătoarele noastre trimițând de mai multe ori în bară. Contraatacurile ale norvegiencelor au fost letale pe toată durata reprizei, acesta fiind procedeul prin care ele au marcat majoritatea golurilor. Kristiansand a intrat cu un avans de 5 goluri la pauză (16-11).

Jucătoarele antrenate de Dragan Djukic au jucat mai bine în repriza secundă și au redus diferența la trei goluri. De la 19-22 până la 24-27, fiecare echipă a înscris pe rând, însă problemele din apărare și-au spus din nou cuvântul și Kristiansand s-a impus cu 31-26.

În cealaltă partida din grupa D, Ferencvaros a trecut pe teren propriu de Bietigheim, scor 33-30.

4. Bietigheim 4 (112-116)

Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, care vor include câte şase echipe (trei din grupele A şi B în grupa 1 şi tot trei din grupele C şi D în grupa 2).

Programul fazelor superioare ale competiției:

Grupele principale: 25 ianuarie - 10 martie 2019

Sferturi: 5-7 aprilie 2019 (tur), 12-14 aprilie 2019 (retur)

Turneul Final Four: 11-12 mai 2019, la Budapesta.

CSM București a câștigat Liga Campionilor în 2016, iar în ultimele două sezoane a obținut medalia de bronz. Campioana en-titre a competiției este Gyor ETO.