Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti va întâlni, duminică, formaţia rusă Rostov-Don în finala mică a Ligii Campionilor, iar pentru trofeu vor lupta Gyor ETO şi HC Vardar, informează News.ro.

Mingea oficiala a competitieiFoto: ehfcl.com

Evoluție palidă, rezultat pe măsură - CSM București, învinsă în semifinalele Final Four de Gyor (26-20)

În prima semifinală a zilei, CSM Bucureşti a cedat în faţa deţinătoarei trofeului, Gyor ETO, cu 20-26 (10-12), iar în cea de-a doua, HC Vardar a învins pe Rostov-Don, scor 25-19 (10-7). A doua semifinală a fost condusă de cuplul tricolor Diana Florescu – Anamaria Stoia.

Astfel, duminică, de la ora 16.15, în finala mică se vor duela învinsele din semifinale, CSM Bucureşti şi Rostov-Don, iar pentru câştigarea trofeului vor lupta Gyor ETO şi HC Vardar.

Cu 107 goluri marcate în total după semifinala de sâmbătă, Cristina Neagu este pe primul loc în topul golgeterilor Ligii Campionilor şi mai poate adăuga reuşite în finala mică de duminică.

CSM Bucureşti s-a calificat Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, cu 34-21 şi 20-27. Gyor a trecut de Buducnost, cu 30-28 şi 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 şi 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 şi 31-29.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 şi 24-25 cu Rostov-Don.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de două ori consecutiv.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz, aflându-se acum la a treia participare consecutivă la Turneul Final Four.

În 2017, Liga Campionilor a fost câştigată de campioana Ungariei, Gyor ETO.