Echipele de handbal feminin Gyor ETO şi Rostov-Don au obţinut victorii, sâmbătă, în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu formaţiile Buducnost, respectiv FTC Budapesta. Vineri, CSM Bucureşti a trecut de Metz Handball, iar HC Vardar de FC Midtjylland, scrie News.ro.

Sâmbătă s-au disputat celelalte două partide din sferturile de finală, manşa tur, rezultatele înregistrate fiind: Buducnost – Gyor 20-26 (9-12) şi FTC Budapesta – Rostov-Don 29-31 (15-16).

Partidele retur vor avea loc în 14 aprilie.

Primele două meciuri din sferturi, de asemenea manşa tur, au avut loc vineri, când CSM Bucureşti a trecut de Metz Handball, pe teren propriu, cu scorul de 34-21 (19-13), iar FC Midtjylland a fost învinsă, acasă, cu 23-24 (16-13). CSM va juca returul în 15 aprilie, iar cealaltă partidă va avea loc în 14 aprilie.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland şi 22-22 cu Rostov-Don.

Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care s-a mai calificat de două ori consecutiv.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.