Echipa de handbal feminin HC Zalau a fost invinsa duminica, in deplasare, de formatia Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia), cu scorul de 27-24 (16-11), in mansa retur din sferturile de finala ale Cupei EHF, si a ratat calificarea in semifinalele competitiei, informeaza News.ro.

Echipa de handbal feminin HC ZalauFoto: hczalau.ro

In tur, HC Zalau a castigat pe teren propriu la limita, scor 29-28 (12-15), astfel ca scorul general este de 55-53, iar Kastamonu avanseaza in semifinale.

La partida de duminica, pe banca formatiei HC Zalau nu a stat si antrenorul Gheorghe Tadici, care a fost suspendat doua etape de EHF dupa ce a primit cartonas rosu in mansa tur in urma comentariilor la adresa arbitrajului.

Kastamonu va juca in semifinale cu SCM Craiova, formatie care a obtinut sambata, in premiera, calificarea in semifinale, dupa ce a eliminat echipa rusa Lada Togliatti (23-25 si 26-23).

Meciurile din semifinale sunt programate in 7-8 aprilie, respectiv 14-15 aprilie.

HC Zalau s-a calificat in sferturi de pe locul 2 in grupa D (8 puncte), obtinute din disputele cu Larvik HK, Hoors HK si Banik Most, iar SCM Craiova a fost tot pe pozitia a doua (8 puncte) in grupa A, din care au mai facut parte Brest Bretagne Handball, Kuban Krasnodar si Randers HK.

Detinatoarea trofeului este formatia rusa Rostov-Don, care in aceasta stagiune a jucat in grupa I principala a Ligii Campionilor, din care face parte si CSM Bucuresti.