Liga Campionilor (f): Victorie pentru CSM Bucuresti (31-26 pe terenul lui FC Midtjylland)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 4 februarie 2018, 17:38 Sport | Teamball

Cristina Neagu
CSM Bucuresti a bifat al doilea succes in grupa principala I a Ligii Campionilor la handbal feminin, campioana en-titre a Romaniei trecand, in deplasare, scor 31-26, de FC Midtjylland.

Formatia bucuresteana a dominat mare parte din meci, valoarea superioara a lotului facand diferenta. A exista insa si un moment "critic" pentru "tigroaice": gazdele au avut o perioada buna si au trecut in avantaj pe tabela, 23-22 (in a doua parte a mansei secunde). A urmat insa o reactie de mare echipa a CSM-ului, iar de la 23-22 s-a ajuns in urmatoarele minute la 23-28.

Pana la urma, victoria nu poate fi pusa la indoiala, CSM-ul trecandu-si in palmares al doilea succes din grupa principala I.

Marcatoare CSM Bucuresti:
Neagu 10 goluri, Frafjord 8, Kurtovic 4, Gullden 2, Manea 2, Niombla 1, Udristoiu 1, Mehmedovic 1, Hagman 1, Grubisic 1, iar de la gazde s-au remarcat Pedersen 6, Burgaard 5, Fauske 8 reusite. Paula Ungureanu a avut 10 interventii, iar Grubisic 7.

Ce a ramas de jucat:

CSM - Rostov (11 februarie), Gyor - CSM (26 februarie), CSM - FCM (4 martie), Rostov - CSM (10 martie).

Primele patru clasate din cele doua grupe principale se vor califica in sferturile de finala (6-8 aprilie turul si 13-15 aprilie returul). Castigatoarele din sferturi se vor califica in "Final Four", care va avea loc la Budapesta, in 12 si 13 mai.

Grupele principale, clasamente in timp real:

*Sursa foto: captura soccerstand.com

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1731 vizualizari

bravo (Duminică, 4 februarie 2018, 20:41)

Adrian_1234 [utilizator]

si tot pe partea asta si craiova si zalau au avut victorii we asta. Zalu a batut chira pe larvik ceea ce nu e usor iar craiova pe brest bretagne, iar nu e chiar usor
    Poate e cazul sa incepem sa ne oprim din a lauda la infinit numai ce e in voga si sa incepem sa vb depre toti cei care merita. CSM da e o brand si merita mentionat dar cam abuzati de asta in dauna celorlalti care cu finante net inferioare reusesc rezultate de exceptie as zice ...
    bravo (Duminică, 4 februarie 2018, 21:12)