Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, spaniolul Ambros Martin, a declarat ca poate gandul la calificare a paralizat echipa Romaniei, invinsa surprinzator de Cehia, luni, in optimile Campionatului Mondial din Germania, transmite Agerpres.

Martin Ambros, dand indicatii tacticeFoto: ehf - Marius Ionescu

''Ele (n.r. cehoaicele) au jucat foarte simplu si nu au renuntat niciun moment. Poate noi am fost prea motivati si gandul la calificarea in faza urmatoare ne-a paralizat'', a spus ibericul, citat de site-ul Federatiei Internationale de Handbal.

Michaela Hrbkova a marcat golul victoriei Cehiei, in ultimele secunde de joc, calificarea in sferturile de finala fiind o premiera pentru Cehia la un Mondial. Romania a condus cu 25-22, dar apoi a primit patru goluri la rand si nu a reusit sa evite infrangerea.

''Nu stiu cum am reusit. Am facut pas cu pas si am fost foarte bine pregatite pentru ultima faza a meciului. Este mai mult decat ne asteptam'', a declarat Alena Setelikova.

''Toata lumea e socata ¬ si noi suntem, dar intr-un mod pozitiv. Nu am mai fost pana acum intr-un sfert de finala si se vom bucura de fiecare secunda'', a spus, la randul sau, Iveta Luzumova.

Marketa Jerabkova, autoare a 7 goluri, a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului.

Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a lumii in 2010, 2015 si 2016, a reusit 13 goluri pentru echipa Romaniei, fiind a doua in clasamentul marcatoarelor la CM 2017, cu 42 de goluri (5 jocuri), dupa slovena Ana Gros, 43 de goluri (6 jocuri).

S-ar putea sa te intereseze si:

Crina Pintea, in lacrimi dupa infrangerea cu Cehia: "Nu am ajutat cu nimic echipa, imi asum in totalitate rezultatul"

Presa europeana, dupa eliminarea Romaniei: "Cristina Neagu a tras de una singura echipa dupa ea"

Romania, eliminata in optimi de Cehia la ultima faza (27-28) - Doar cu Neagu nu s-a facut primavara...