Nationala de baschet masculin a Romaniei a fost invinsa, marti seara, de reprezentativa Ungariei, cu scorul de 80-71 (38-32), in grupa C a Eurobasket, de la Cluj-Napoca, tricolorii ratand optimile de finala ale competitiei. 2.000 de fani unguri si peste 7.000 de romani au asistat la meci, fiind stabilit astfel un record de asistenta la un eveniment sportiv indoor in Romania.

Tricolorii au inceput curajos meciul cu Ungaria, in fata a peste 9.000 de spectatori, avand 12-6 dupa primele sapte minute de joc, dar la prima pauza tabela arata 15-16.

Ungaria a dominat si sfertul secund, 32-38 la pauza mare, iar pana la finalul partidei Romania, in pofida eforturilor (48-49 si 71-75), nu a gasit solutii in fata ofensivei adverse si s-a recunoscut invinsa, ratand calificarea in optimile de finala ale Eurobasket. Tricolorii au incheiat insa meciul in aplauzele miilor de fani, care au apreciat felul in care au luptat in partida cu Ungaria.

Asistenta de la meciul de marti seara (9.121 de spectatori) a depasit-o pe cea de la meciul de luni seara, dintre Spania si Romania, cand au fost 8.174 de spectatori, stabilindu-se astfel un nou record pentru un eveniment sportiv indoor in Romania.

Inaintea partidei, cateva zeci de fani romani, adunati in apropierea intrarilor in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, au pus in mijlocul lor un drapel al Ungariei, caruia i-au dat foc, in timp ce scandau "Hai Romania".

Jandarmii au intervenit si au calmat spiritele, cativa fani fiind scosi din mulltime pentru a fi legitimati, iar ulterior doua persoane au fost amendate.

De asemenea, cand echipele se aflau la incalzire cele doua galerii, cea a Ungariei, formata din circa 2.000 de fani, iar cea a Romaniei, formata mai ales din ultrasi de la Universitatea Cluj, circa 500, s-au "duelat" in fluieraturi si huiduieli. La intonarea imnului Ungariei, galeria Romaniei s-a intors s-a intors cu spatele la teren, cam 100 de fani unguri raspunzand cu aceeasi moneda la imnul Romaniei. Ultrasii romani au continuat si cu scandari precum "Pamant romanesc, Tinutul Secuiesc" sau |"Afara, afara, cu ungurii din tara".

In primul meci al zilei, Muntenegru a invins Cehia, cu scorul de 88-75 (49-34), iar Spania a trecut de Croatia, cu 79-73 (38-32).

Dupa patru etape derulate in grupa C, clasamentul este urmatorul: 1. Spania 8 puncte, 2. Croatia 7, 3. Muntenegru 6, 4. Ungaria 6, Cehia 5, 6. Romania 4 puncte.

Marti se joaca partide in toate cele patru grupe, iar disputele in A, B si D sunt: Islanda - Slovenia 75-102, Polonia - Franta 75-78, Grecia - Finlanda 77-89 (A), Ucraina - Lituania 62-94, Italia - Germania 55-61, Israel - Georgia (B), Rusia- Letonia 69-84, Marea Britanie - Serbia 68-82, Turcia - Belgia (D).

In grupa C, de la Cluj-Napoca, miercuri va fi zi de pauza, iar joi, in ultima zi de competitie vor avea loc meciurile Cehia - Croatia, Ungaria - Spania si Romania - Muntenegru (ora 20.45).