Fetele de la Oltchim Rm. Valcea au trecut cu brio si de al cincilea joc din grupele Ligii Campionilor. Dupa ce invinsese pe teren propriu pe Viborg cu 33-30, Oltchim a castigat si jocul disputat in Danemarca, 31-29, partida in care echipa pregatita de Gheorghe Tadici nu a fost niciun moment condusa pe tabela de marcaj.

Tehnicianul campioanei Romaniei a decis sa odihneasca o serie de jucatoare care evoluasera si pentru echipa nationala la Mondialul francez, astfel ca din lotul deplasat in Danemarca au lipsit Luminita Dinu Hutupan, Ionela Stanca, Valeria Bese si Roxana Gatzel. In ciuda absentelor, Oltchim a debutat in forta, conducand cu 7-2 dupa doar sapte minute de joc, si cu 14-7 dupa alte 10 minute.

La pauza romancele au avut un avans de doar patru goluri (20-16), iar danezele au prins curaj dupa pauza. Insa Viborg nu a reusit decat sa egaleze (26-26 in minutul 53), moment in care Oltchim a apasat din nou pedala de acceleratie si a obtinut o victorie pe deplin meritata. Cea mai buna marcatoare pentru Oltchim a fost Ramona Maier, autoare a 16 goluri, secondata de Adriana Nechita, 6 goluri. Pentru Viborg, Ida Bjorndalen a inscris 6 goluri, iar Rikke Skov 5.

Cu acest succes, Oltchim si-a asigurat locul intai in grupa D a competitiei, dupa ce rezolvase problema calificarii inca din runda trecuta. Ultimul meci din faza grupelor pentru Oltchim este programat pe 11 ianuarie, in deplasare, impotriva formatiei muntenegrene Buducnost, dar pana atunci valcencele vor disputa derbiul campionatului intern. Pe 8 ianuarie, la Brasov va avea loc intalnirea dintre Rulmentul si Oltchim singurele echipe neinvinse in competitia interna.