Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat confrutarea cu reprezentativa Cehiei, scor 30-28, in penultimul meci din Grupa Principala II a Campionatului European din Suedia. Formatia pregatita de Ambros Martin a intrat la pauza cu un avantaj de 3 goluri (17-14), insa Cehia a reusit sa egaleze scorul in repriza secunda. Finalul partidei a fost unul interzis cardiacilor, adversarele venind la un gol in minutul 57. Romania o va infrunta, miercuri, pe Danemarca, in partida decisiva pentru calificarea in semifinalele competitiei.

Romania, victorie cu CehiaFoto: ehf - Marius Ionescu

Luzumova (Cehia) a fost desemnata cea mai buna jucatoare a meciului, reusind 7 goluri din 10 aruncari (procentaj 70%). Cea mai buna marcatoare din echipa Romaniei a fost Cristina Neagu (10 goluri, procentaj de 63% <10/16>).

S-au disputat marti:

Romania - Cehia 30-28

Norvegia - Ungaria 24-23

Danemarca - Rusia 26-26

Grupa II Principala, clasament in timp real:

* Primele doua clasate se vor califica in semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Suedia.

Meciurile Romaniei din Grupa II Principala:

Romania vs Ungaria: 29-21

Romania vs Cehia: 30-28

Romania vs Danemarca: 14 decembrie, ora 19:30.

Desfasurarea Live Text a partidei Romania vs Cehia:

Min 60 Romania - Cehia 30-28

Marcatoare: Zamfir (2), Manea, Neagu, Pintea

Zamfir marcheaza si nationala noastra se distanteaza din nou (26-23), iar selectionerul Cehiei cere time-out. Knedlikova o invinge pe Dedu, insa Zamfir pastreaza diferenta pe tabela (27-24). Crina Pintea a fost eliminata pentru doua minute. Oana Manea inscrie pentru tricolore, este 28-25. Cehoaicele reusesc sa revina, dar Neagu bifeaza inca un gol (29-26). Cehia inscrie de doua ori consecutiv si se apropie la un gol, este 29-28. Eliminare de doua minute in tabara Cehiei. Pintea reuseste un gol extrem de important si aduce linistea pe banca Romaniei. Dedu incheie meciul cu o noua parada. Romania invinge Cehia cu 30-28.

Min 50 Romania - Cehia 25-23

Marcatoare: Neagu, Udristioiu (2), Zamfirescu, Pintea, Iuganu

Cristina Neagu a ajuns la noua goluri in acest meci, insa Cehia a egalat dupa doua goluri consecutive, iar Martin Ambros a solicitat time-out. Udristioiu aduce nationala Romaniei in avantaj, este 21-20. Zamfirescu arunca puternic de la sold, fara reactiei din partea portarului. Romania conduce cu 22-20. Romania are sansa, cehoaicele nimeresc bara! Gol frumos marcat de Luzumova, insa Pintea da replica (23-21). Luzumova inscrie de la 7 metri, este 23-22 pentru tricolore. Jerabkova se inalta si trimite in plasa, din nou egalitate (23-23). Romania inscrie in inferioritate numerica, prin Udristioiu (24-23). Parada exceptionala a lui Dedu. Iuganu, gol superb, iar Dedu intervine inca o data salvator. 25-23 pentru Romania.

Min 40 Romania - Cehia 19-18

Marcatoare: Neagu (2)

Repriza a doua a inceput cu o posesie a cehoaicelor. Denisa Dedu blocheaza foarte bine o aruncare a adversarelor. Iuganu si Geiger rateaza, iar Luzumova inscrie primul gol al acestei reprize, este 17-15. Iuganu obtine o aruncare de la 7 metri si Neagu inscrie de data aceasta, se face 18-15. Adamkova o invinge pe Dedu si Cehia revine din nou la doua goluri (18-16). Eliminare in tabara Cehiei si Neagu marcheaza de la 7 metri. Cehia inscrie in inferioritate numerica, prin Luzumova (19-17). Denisa Dedu are o parada excelenta. Iuganu trimite in bara, iar cehoaicele profita si marcheaza prin Rysankova. Romania conduce cu 19-18.

Min 30 Romania - Cehia 17-14

Marcatoare: Geiger, Neagu (2), Pintea

Hrbkova inscrie pentru Cehia (13-12). Vine si replica Romaniei, prin Geiger. Paula intervine excelent la urmatoarea actiune a cehoaicelor. Neagu se inalta si inscrie superb, se face 15-12. Jerabkova reduce din diferenta si Cehia se apropie la doua goluri. Neagu transforma o lovitura de la 7 metri. Romania conduce cu 16-13. Gol frumos marcat de Jerabkova, fara reactie din partea Paulei (16-14). Neagu rateaza de la 7 metri si tricolorele irosesc sansa de a se distanta pe tabela. Martin Ambros cere time-out. Mullnerova intervine excelent la o aruncare trimisa de Cristina Neagu. Cehia rateaza, iar Pintea inscrie pe contraatac. Romania conduce la pauza cu 17-14.

Min 20 Romania - Cehia 13-11

Marcatoare: Neagu (2), Manea, Geiger, Laslo

Knedlikova reduce din diferenta, este 8-7 pentru echipa condusa de Ambros Martin. Neagu inscrie, dar se accidenteaza si are nevoie de ingrijiri medicale. Mala isi trece numele pe lista marcatoarelor pentru echipa Cehiei, este 9-8 pentru nationala noastra. Romania inscrie prin Manea (10-8). Geiger trimite puternic in vinclu, insa Hrbkova reduce din diferenta pentru Cehia (11-9). Neagu suteaza violent si inscrie pentru tricolore (12-9). Laslo reuseste primul gol la Campionatul European din Suedia. Romania conduce cu 13-10. Antrenorul Jan Basny cere time-out. Knedlikova o "executa" pe Paula, este 13-11 pentru tricolore.

Min 10 Romania - Cehia 8-6

Marcatoare: Neagu (2), Chiper, Pintea (3), Zamfirescu (2)

Romania inscrie la primul atac, prin Cristina Neagu. Hrbkova o suprinde pe Paula Ungureanu cu o lovitura de la sold, insa inscrie si Chiper. Romania conduce cu 2-1. Aceeasi Hrbkova rateaza la urmatorul atac al Cehiei. Crina Pintea marcheaza din plonjon, iar tricolorele se distanteaza la doua goluri. Pintea mai trece un gol in dreptul Romaniei. Luzumova trimite de la 9 metri si inscrie, este 4-2. Zamfirescu isi asuma aruncarea si marcheaza de la 9 metri. Cehoaicele reusesc sa se apropie la un gol, este 5-4 pentru Romania. Cristina Neagu inscrie de la 7 metri, se face 6-4. Luzumova patrunde foarte bine si o invinge pe Paula, insa nu rateaza nici Pintea (7-5). Zamfirescu mai marcheaza inca o data pentru Romania, insa inscriu rapid si cehoaicele. Dupa zece minute, Romania conduce cu 8-6.

A inceput partida de pe "Helsingborg Arena". Romania a avut lovitura de start.

S-au intonat imnurile.

Sunt prezentate cele doua echipe.

Citeste aici o ampla prezentare a Campionatul European de handbal feminin din Suedia.

Ce a facut Romania de-a lungul timpului in istoria participarilor la Campionatul European:

2014 - Tara Gazda: Ungaria/Serbia - Romania, locul 9

Cehia, jucatoare cheie: Michaela Hrbkova si Jana Knedlikova.

Antrenor: Jan Basny. Nascut in Brno (al doilea oras ca marime din Cehia), insa a inceput sa practice handbalul in Zlin. La varsta de 18 ani juca deja pentru Slavia Praga. A venit la prima reprezentativa feminina a Cehiei in anul 2010. Sub conducerea sa, echipa a incheiat CE din 2012 pe locul 12 si CM din 2013 pe pozitia a 15-a.

Cehia s-a calificat in Grupa II Principala a competitiei dupa ce s-a clasat pe locul doi in Grupa C (disputata la Malmo). Astfel, Cehia a invins Ungaria in meciul de debut cu 27-22 (una din cele mai mari surprize de la actuala editie a CE), a pierdut cu Muntenegru (28-27) si cu Danemarca (33-29).