Romania s-a mobilizat exemplar impotriva Ungariei, fetele lui Martin Ambros aratand ca o adevarat echipa. Neagu, Manea, Dedu, Ungureanu si compania au fost cu o clasa peste adversare, nationala tarii noastre castigand cu un categoric 29-21 (CE de handbal feminin, Grupa II Principala). In urma acestui succes, tricolorele ramana cu sanse reale in cursa pentru calificarea in semifinalele competitiei din Suedia.

Cristina Neagu, in tricoul nationalei RomanieiFoto: ehf - Marius Ionescu

Rezultatele zilei in Grupa II Principala:

Cehia - Rusia 24-26

Ungaria - Romania 21-29

Danemarca - Norvegia 20-22.

Grupa II Principala, clasament in timp real:

* Primele doua clasate se vor califica in semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Suedia.

Marcatoare:Udristoiu, Manea, Chiper (2), Florica

Cristina "inventeaza" o pasa de geniu, iar Oana Manea inscrie (26-17). Desi fetele noastre rateaza unele atacuri pozitionale, avem portari - de aceasta data Paula Ungureanu. Chiper inscrie extraordinar din extrema dreapta: 27-18. Paula - inca o interventie...Multe rezerve pe teren, Martin Ambros vrea sa odihneasca jucatoarele importante. Florica puncteaza cu poarta goala (28-19). Succesiva, iar Chiper inscrie - facem si spectacol. Romania castiga categoric meciul cu Ungaria, scor 29-21. Fetele noastre raman in cursa pentru calificarea in semifinalele competitiei.

Min 50 Romania - Ungaria 24-16

Marcatoare: Neagu (2), Geiger, Udristoiu

Neagu isi mai trece inca o data numele pe tabela, Udristoiu intercepteaza in faza urmatoare, iar Geiger inscrie (22-14). Denisa are inca o interventie splendida. In minutul 46, intra pe teren si Paula Ungureanu. Neagu inca un gol, apoi o interceptie, insa ratam pe contraatac. Paula "inchide" poarta, ramane 23-15. Actiune de manual a tricolorelor, Udristoiu inscrie: 24-16.

Min 40 Romania - Ungaria 20-14

Marcatoare:Buceschi (3), Udristoiu, Neagu

Szekeres este eliminata, dupa un fault asupra Oanei Manea. Buceschi transforma de la 7 metri (16-9). Scapata din marcaj, Udristoiu inscrie din extrema (17-9). Defensiva fetelor este una foarte buna, punctul forte de pana acum. Buceschi inscrie inca o data de la 7 metri: 18-9 pentru Romania, cel mai mare avantaj de pana acum...Cand atacul nu functioneaza....exista Cristina Neagu (19-10). Geiger este eliminata, nu ar trebui sa ne relaxam, mai este destul de jucat...Ungaria vine la sapte goluri (19-12). Dupa unele momente de relaxare, Buceschi inscrie (20-12). Udristoiu este eliminata pentru o schimbare gresita...Erosi inscrie din propria jumatate de teren, Romania nu avea portar in acel moment.

Desi tactica a fost facuta in mod evident impotriva ei, Cristina Neagu a reusit sa inscrie 7 goluri din 9 aruncari...78% procentajul...

Min 30 Romania - Ungaria 15-9

Marcatoare: Neagu (3), Buceschi

Apararea noastra nu iese la blocaj, iar Hornyak inscrie fara dificultate. Neagu trimite in bara, noroc pentru unguroaice. Tinuta pe tot terenul, Cristina gaseste bresa, suteaza violent si inscrie (12-7). Jucatoarele noastre aglomereaza zona centrala, iar Schatzl inscrie din extrema. Denisa Dedu simte o aruncare si deviaza incredibil. Neagu inscrie inca o data: uneori, efectiv nu poate fi blocata (13-8). Cristina...torpila, Romania conduce cu 15-8. Prima eliminare in tabara Romaniei: Crina Pintea, in minutul 30 - vom incepe a doua repriza in inferioritate. Se intra la vestiare cu 15-9 pentru echipa noastra...

Min 20 Romania - Ungaria 11-6

Marcatoare:Chiper, Neagu (3), Buceschi, Zamfirescu

Chiper, lob superb - se face 6-3 pentru tricolore. Ungaria revine insa la atacul urmator: gol in vinclu pentru Triscsuk. Dedu - parada superba, insa Oana Manea face apoi fault in atac. Aruncarile de la sold, specialitatea casei pentru Gorbicz (7-5). Eliza Buceschi este sigura de la 7 metri (8-5). Denisaaaa! Ce portar avem! Dupa ce Neagu a inscris pentru 9-5, Kim Rasmussen cere time-out. Antrenorul danez le-a cerut elevelor sale marcaj om la om la Cristina Neagu. Cristina este insa incredibila: de la 9 metri trimite direct in vinclu (10-6). Zamfirescu arunca precum Neagu, se face 11-6, dupa 20 de minute de joc.

Min 10 Romania - Ungaria 5-3

Marcatoare:Neagu, Manea (3), Pintea

Meciul a inceput cu o posesie a unguroaicelor. Kovacs a deschis scorul pentru adversare. Neagu si-a reglat tirul din primele minute (1-1). Combinatie superba Neagu-Manea: lob, 2-1 pentru tricolore. Gorbicz este inca o mare jucatoare - ce incheietura fina are (2-2). O prima interventie superba a Denisei Dedu, iar apoi Pintea face 4-2. Jocul pe contraatac a functionat in primele minute, sa speram ca asa va fi tot meciul...Galeria noastra domina fondul sonor. Manea a inscris deja de trei ori, sa speram ca va prinde o zi minunata. Cateva minute mai slabe, nu inscriem in trei pozitionale. Dupa primele zece minute, Romania conduce cu 5-3.

Sunt prezentate cele doua echipe

In primul meci al zilei din Grupa II Principala, Rusia a trecut cu 26-24 de Cehia.

Citeste aici o ampla prezentare a Campionatul European de handbal feminin din Suedia.

Romania si Ungaria s-au duelat recent, in finala Trofeului Carpati, competitie care s-a desfasurat in "Sala Polivalenta" din Cluj-Napoca. Castig de cauza au avut unguroaicele, scor 29-24 (14-12).

Ce a facut Romania de-a lungul timpului in istoria participarilor la Campionatul European:

2012 - Tara Gazda: Serbia - Romania, locul 10

2014 - Tara Gazda: Ungaria/Serbia - Romania, locul 9.

Ungaria, jucatoare cheie

Anita Gorbicz (ajunsa deja la 33 de ani) si Zita Szucsanszki sunt vazute de site-ul oficial al CE din Suedia drept jucatoarele cheie ale Ungariei. Cele doua sunt "creierul" din teren al unguroaicelor.

Antrenor Ungaria: Vechea cunostinta - Kim Rassmusen

In varsta de 44 de ani, Kim este antrenorul de care se leaga cea mai importanta performanta reusita de handbalul romanesc in 2016. A castigat Liga Campionilor alaturi de CSM Bucuresti. De asemenea, tehnicianul danez a reusit sa duca Polonia pana in semifinalele Campionatului Mondial in 2013 si 2015. Acum, Kim se va duela cu Romania, tara unde a castigat ultimul sau trofeu important din cariera de antrenor.