Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut o victorie uriasa in fata Rusiei, campioana olimpica en-titre, cu scorul de 22-17 (11-9), in al doilea meci din Grupa D a Campionatului European din Suedia. Tricolorele au reusit sa castige un meci foarte dificil, scorul fiind egal cu 7 minute inainte de final.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: ehf-euro.com

Denisa Dedu a fost incredibila in poarta, reusind sa apare 22 din 39 de aruncari (procentaj de 56%).

In ultimul meci din Grupa D, Romania se va duela cu Croatia, vineri, de la ora 19:30.

4. Croatia (26-32) 0 (- un joc)

• Primele trei se vor califica in Grupele Principale. Vor fi doua Grupe Principale, iar primele doua clasate se vor califica in semifinalele competitiei. Locurile trei din cele doua grupe se vor intalni in meciul pentru locul cinci de la CE.
  • Partidele din Grupa I Principala se vor disputa in "Scandinavium Arena", iar cele din Grupa II Principala in "Helsingborg Arena".

Desfasurarea meciului Romania vs Rusia:

Min 60 Romania - Rusia 22-17

Marcatoare: Pintea, Buceschi (2), Neagu (2), Udristioiu

Samokhina sparge gheata si le aduce pe rusoaice la un gol diferenta. Vine si replica Romaniei prin Crina Pintea, este 17-15. Echipa lui Evgheni Trefilov are solutii si egaleaza pe tabela. Buceschi inscrie de la 7 metri, este al saselea gol marcat astazi (18-17). Neagu trage puternic si mai bifeaza un gol, rusoaicele nimeresc inca o data bara. Romania conduce cu 19-17. Cristina Neagu marcheaza pentru a saptea oara si le duce pe tricolore la trei goluri distanta, este 20-17. Dedu intervine inca o data salvator, partida exceptionala facuta de sportiva in varsta de 22 de ani. Buceschi transforma si ea o lovitura de la 7 metri. Udristioiu inscrie la ultima faza a meciului. Romania se impune cu 22-17 in fata campioanei olimpice.

Min 50 Romania - Rusia 16-14

Dedu are o noua parada exceptionala. Diagonala perfecta a lui Neagu, dar Chiper nu reuseste sa inscrie. Postnova ia si ea la tinta bara, in minutul 45. Neagu trimite un sut violent, dar peste poarta. Zi de gratie pentru Dedu, are o interventie foarte buna la aruncarea lui Kozhokar. Niciun gol in ultimele 10 minute, Romania ramane in avantaj gratie paradelor Denisei Dedu.

Min 40 Romania - Rusia 16-14

Marcatoare: Buceschi (3), Geiger, Iuganu

Repriza a doua incepe cu o ratare din partea echipei noastre, Kalinina anticipeaza o aruncare a lui Neagu. Chiper este si ea blocata, iar Rusia profita de aceste ratari ale tricolorelor si reusesc sa egaleze, este 11-11. Buceschi inscrie fantastic, dar egaleaza rapid si rusoaicele, este 12-12. Dimitrieva trimite in bara. Geiger patrunde in zona centrala si aduce echipa Romaniei in avantaj (14-13). Samokhina suteaza la coltul scurt si o invinge pe Dedu, din nou egalitate (14-14). Buceschi inscrie. Neagu trimite pe langa poarta din lovitura de la 7 metri, in minutul 39. Contraatac superb al tricolorelor, Iuganu inscrie si Romania se distanteaza la doua goluri (16-14).

Min 30 Romania - Rusia 11-9

Marcatoare: Pintea, Neagu (2), Geiger

Crina Pintea inscrie primul gol al tricolorelor dupa cateva minute de seceta. Gol in vinclu pentru Rusia, se face 8-5. Neagu inscrie cu un sut frumos, marcheaza insa si rusoaicele (9-6). Neagu face diferenta, mai inscrie un gol pentru echipa lui Ambros Martin, Romania conduce cu 10-7. Tricolorele au pierdut din viteza, iar Rusia se apropie la un gol, este 10-9. Geiger inscrie cu un sut exceptional, iar Dedu mai bifeaza o parada. Romania conduce cu 11-9 la pauza.

Min 20 Romania - Rusia 7-4

Marcatoare: Manea, Geiger, Neagu

Oana Manea inscrie de pe semicerc si duce scorul la 5-2. Patrundere excelenta a Melindei Geiger, iar Romania s-a desprins pentru prima oara la patru goluri. Bara tine cu noi, Zhilinskayte rateaza de la 7 metri. Dedu are un reflex incredibil si tabela ramane neschimbata. Neagu arunca de la 7 metri si inscrie, 7-2 pentru Romania. Dimitrieva o surprinde pe Dedu cu o aruncare de la sold, se face 7-3. Dedu este intr-o zi mare, anticipeaza orice lovitura, a aparat 9 aruncari din 12. Rusia inscrie din nou, este 7-4.

Min 10 Romania - Rusia 4-2

Marcatoare: Iuganu, Neagu (2), Buceschi

Dedu pareaza prima aruncare a rusoaicelor. Iuganu deschide scorul pentru Romania. Anna Sen a modificat pentru prima data tabela in dreptul nationalei lui Evgheni Trefilov. Vyakhireva rateaza o lovitura de la 7 metri, trimite peste poarta. Neagu trimite puternic si inscrie, tricolorele conduc cu 2-1. Rusia egaleaza (2-2), iar Cristina Neagu trimite in bara. Buceschi aduce nationala Romaniei in avantaj, dupa o aruncare de la 7 metri (3-2). Neagu marcheaza, este 4-2 pentru Romania. Dedu are doua interventii formidabile.

S-au intonat cele doua imnuri.

Citeste aici o ampla prezentare a Campionatul European de handbal feminin din Suedia.

Ce a facut Romania de-a lungul timpului in istoria participarilor la Campionatul European:

2012 - Tara Gazda: Serbia - Romania, locul 10

2014 - Tara Gazda: Ungaria/Serbia - Romania, locul 9.

Rusia, jucatoare cheie: Daria Dmitrieva si Ana Vyakhireva.

Antrenor: "Vesnicul" Evgheni Trefilov. Si-a inceput cariera de antrenor in 1984. A venit la nationala Rusiei in 1999, dupa ce trecuse, in calitate de antrenor secund, si pe la prima echipa de baieti a rusilor. A reusit sa castige in acest an aurul olimpic la Rio de Janeiro (22-19 in finala cu Franta). Este unul din cei mai titrati antrenori din istoria handbalului rus. La nivel de Campionat Mondial, Trefilov se poate lauda cu patru titluri: 2001, 2005 (a invins Romania cu 28-23), 2007 si 2009.