Dupa trei infrangeri consecutive, CSM Bucuresti, detinatoarea trofeului, a reusit o victorie extrem de importanta in fata formatiei ruse Rostov pe Don, scor 22-20 (10-11), vineri, in penultima etapa din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin. Gratie acestui rezultat, CSM si-a asigurat calificarea in faza grupelor principale ale competitiei.

CSM Bucuresti Foto: csmbucuresti.ro

In urma acestui succes, CSM a acumulat 4 puncte si cu victorie directa in ambele meciuri cu Rostov Don, care ramane cu 2 puncte, nu mai poate pierde locul 3 in grupa.

Marcatoarele CSM Bucuresti au fost Gullden 8 goluri, Martin 6, Mehmedovici 3, Ayglon 2, Manea 2, Torstensson 1.

Meciul de la Rostov a reprezentat si debutul pe banca tehnica a antrenorului Aurelian Rosca, numit in functie luni, dupa demiterea danezului Jakob Vestergaard.

Cealalta partida a grupei, intre FC Midtjylland si Gyor va avea loc sambata, iar in ultima etapa se vor juca partidele Gyor - Rostov (19 noiembrie) si CSM Bucuresti - FCM (20 noiembrie).

4. Rostov 2

Primele trei clasate in fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica in grupele principale, in care se va juca pentru sferturile de finala, iar ulterior pentru Turneul Final Four de la Budapesta, programat in 6-7 mai 2017.

In 8 mai, CSM s-a impus, la Budapesta, in finala Ligii Campionilor, in fata formatiei Gyor ETO, dupa prelungiri si aruncari de la 7 metri, cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22, 25-25).